iswinoujscie.pl • Czwartek [09.02.2023, 18:38:10] • Świnoujście

Wspólne Wyspy- archipelag kobiet - spotkanie

Wspólne Wyspy- archipelag kobiet - spotkanie

fot. Organizator

Szanowni państwo, rozpoczynam, rozpoczynamy, cykl publicznych spotkań pod nazwą „Wspólne Wyspy". Spotkań, w trakcie których będziemy opowiadać o archipelagu wysp i położonym na nim mieście w którym wspólnie mieszkamy. Opisać, opowiedzieć, to starać się zrozumieć i jednocześnie dojrzeć do decyzji o zmianach które nasze wspólne „wyspowanie" uczynią lepszym. A zmiany moim zdaniem są potrzebne. Do prowadzenia rozmów w naszych spotkaniach, będę zapraszała ludzi ciekawych, odkrywczych, takich którzy potrafią nadać głębi i barwy, historii naszego archipelagu. Ale także uwypuklić problemy współczesności wskazując jednocześnie na możliwe rozwiązania tych problemów. Nasze wspólne spotkania na które wszystkich, bez względu na przekonania zapraszam, będę organizowała przynajmniej raz w miesiącu. Cykl rozpoczynamy wyjątkowo atrakcyjną propozycją rozmowy, która poprowadzę z dwoma wybitnymi historykami opisującymi od lat nasze wspólne wyspy, panem dr Józefem Plucińskim, żywą historią Świnoujścia, i znakomitym dr Piotrem Oleksym, autorem ostatnio nagrodzonej książki, „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag", za którą otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar".

Serdecznie zapraszam, a że Wyspa jest Kobietą : ) to pierwsze, otwierające cykl spotkanie, zatytułowałam: Wspólne Wyspy – archipelag Kobiet. Spójrzmy na nasze wyspy poprzez historię kobiet, posłuchajmy jak współtworzyły miejsce w którym żyjemy i zastanówmy się, jak wyobrażają sobie przyszłość wyspy.

W piątek 10 lutego o godzinie 18.00 w gościnnej Restauracji „Między Ustami" przy ulicy Armii Krajowej 13. posłuchamy, zadamy pytania, podyskutujemy. To spotkanie zasługuje na waszą uwagę i na pewno pomoże zaspokoić ciekawość miejsca w którym wspólnie żyjemy. Wstęp wolny, a nawet konieczny ; ) serdecznie zapraszam – Joanna Agatowska

Dr Józef Pluciński, urodzony w 1940 roku w Wilejce (obecnie Białoruś). W latach 1940 – 46 wraz z matką i siostrami deportowany na Kazachstan. Szkoła średnia i matura w Kołobrzegu a następnie studia na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filozoficzno – Historyczny. W 1973 roku uzyskał doktorat pod kierunkiem prof. dr Antoniego Czubińskiego. Po studiach, praca w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Szczecinie, gdzie kierował odbudową i organizacją Oddziału Terenowego Archiwum w Płotach. W latach 1974 – 2004 był organizatorem i dyrektorem Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. W okresie tym dokonany został remont pomieszczeń dawnego zabytkowego ratusza i zagospodarowanie go dla celów muzealnych. Był inicjatorem umieszczenia tablicy pamiątkowej poświęconej Teodorowi Fontane jak również utworzenia na świnoujskim cmentarzu lapidarium z niemieckimi nagrobkami. Dr J. Pluciński jest autorem wielu książek o historii miasta wydawanych w cyklu „Gawędy o moim mieście", jak też publikowanych w lokalnych czasopismach licznych artykułów poświęconych tej tematyce. Był również współautorem książki „ Der Golm und die Tragödie von Swinemünde" (Kamminke 2011) oraz wydanej z okazji 250 lat Świnoujścia monografii miasta. Popularyzator wiedzy o mieście i regionie w licznych audycjach telewizyjnych, wydawnictwach prasowych a także na Internecie. Odznaczony Krzyżem Sybiraków, Zasłużony Działacz Kultury.

Dr Piotr Oleksy, urodzony w 1986 roku – historyk i publicysta, od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym" i „Nową Europą Wschodnią". Publikował również m.in. w miesięczniku „Znak". Z zaangażowaniem zajmuje się promocją kultury – zorganizował wiele konferencji, koncertów i festiwali, stworzył gry edukacyjne, wydał płyty i koordynował powstawanie nowych szlaków turystycznych. W 2019 roku zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód". Od kilku lat bada, opisuje i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl). Jest także współautorem facebookowej strony „Opowieści z Archipelagu". Autor książek Naddniestrze. Terror tożsamości, za którą otrzymał nominację do Nagrody „Ambasador Nowej Europy", oraz Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar".

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/78001/