iswinoujscie.pl • Czwartek [19.01.2023, 16:53:18] • Świnoujście

Autobusem, samochodem, promem: komunikacja w mieście po otwarciu tunelu

Autobusem, samochodem, promem: komunikacja w mieście po otwarciu tunelu

fot. BIK UM Świnoujście

Rok 2023. Świnoujście otwiera tunel. Od czerwca, dzięki tunelowi pod Świną, przejazd pomiędzy wyspami Wolin i Uznam będzie trwał zaledwie kilka minut

- Miejskim autobusem dotrzemy z wyspy Uznam, przez tunel, do dworca PKP na Warszowie
- Komunikacją miejską do centrum bez przesiadek dojadą mieszkańcy Karsiboru, Ognicy i Przytoru
- Piesi i rowerzyści mogą przeprawiać się bez zmian promami Bielik, które będą kursować co pół godziny przez cały dzień

Otwarcie tunelu pod Świną, planowane na przełomie maja i czerwca 2023 roku, zrewolucjonizuje komunikację w Świnoujściu. By przedostać się z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem nie trzeba będzie już polegać wyłącznie na promach i stać (często w bardzo długich) kolejkach. Wystarczy wsiąść w auto i w ciągu kilku minut przejechać 1,5-kilometrowym tunelem. To oczywiście nie będzie jedyna możliwość przemieszczania się. Samorząd zaplanował nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostanie również przeprawa promowa Warszów (promy „Bielik”), która obsługiwać będzie przede wszystkim przewóz pieszych i rowerzystów kursujących pomiędzy wyspami.
- Mieszkańcy odczują zmianę na lepsze natychmiast po otwarciu tunelu – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Promy, które stanowią część naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji. Zwiększy się płynność przejazdu, znikną wielokilometrowe kolejki, które dawały się we znaki szczególnie podczas sezonu turystycznego. Proponujemy też nowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się w granicach miasta, związane z transportem zbiorowym. Komunikacja miejska obsłuży najbardziej odległe części Świnoujścia. Najdłuższa linia będzie liczyć 37,5 km.

Autobusem, samochodem, promem: komunikacja w mieście po otwarciu tunelu

fot. BIK UM Świnoujście

Jak pojedziemy komunikacją miejską

- Ustalając nowe trasy dla linii autobusowych, wsłuchujemy się w oczekiwania mieszkańców – tłumaczy Rafał Łysiak, prezes Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. – Pomysły zbieraliśmy podczas konsultacji społecznych „Twój ruch”, organizowanych przez świnoujski samorząd. Wiele cennych wskazówek i uwag wpływa również drogą mailową. Jesteśmy otwarci na sugestie. Po otwarciu tunelu do naszych priorytetów wciąż należeć będzie dowóz mieszkańców Świnoujścia do pracy i szkół, a także zapewnienie dojazdu mieszkańców spoza Świnoujścia, dojeżdżających do węzła przesiadkowego pociągiem lub autobusem. Rolą komunikacji miejskiej pozostaje odciążenie ulic z nadmiernego ruchu samochodowego, zmniejszenie zanieczyszczeń i uciążliwości powodowanych transportem oraz zmiana zachowań komunikacyjnych mieszkańców i turystów.

Linie A i B. Kluczowym miejscem stanie się węzeł przesiadkowy na Warszowie, powstający tuż przy dworcu PKP. To początek trasy linii autobusowych A, B, 1, 5, 7 (77) i 10. Od otwarcia tunelu zmienią się dotychczasowe trasy linii A i B, które zostaną wydłużone o dziewięć kilometrów. Autobusy pojadą, jak dotąd przez wyspę Uznam, następnie przez tunel do węzła przesiadkowego. W godzinach szczytu kursy zaplanowane zostały co 30 minut, zaś poza godzinami szczytu co 40 – 60 minut. Liczba kursów na tych liniach wrośnie, a rozkład uwzględni godziny ruchu pociągów oraz godziny pracy i nauki.

Linia 5T (tunelowa) połączy Karsibór bezpośrednio z centrum miasta. Początek trasy będzie przy Kapitanacie Portu, koniec przy kościele w Karsiborze. Trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych zaplanowane zostały z uwzględnieniem najczęstszych godzin pracy i nauki. Linia 5 nadal będzie wozić mieszkańców z Karsiboru do dworca PKP, gdzie można przesiąść się na inne linie autobusowe, prom lub pociąg.
Linia 7T (tunelowa) pojedzie z osiedla Przytór-Łunowo bezpośrednio na wyspę Uznam – przez tunel do Kapitanatu Portu. W tym przypadku również zaplanowano trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych. Nie zmieni się natomiast trasa linii 7 z pętli przy ul. Zalewowej do dworca PKP, gdzie będzie można skorzystać z innych środków lokomocji.

Autobusem, samochodem, promem: komunikacja w mieście po otwarciu tunelu

fot. BIK UM Świnoujście

- Dzięki uruchomieniu dodatkowych linii autobusowych, zwiększy się komunikacja zarówno z wyspą Karsibór, jak i osiedlami Łunowo i Przytór – mówi Rafał Łysiak.

Drobnych zmian można spodziewać się na pozostałych kilku liniach. Linia 2 łącząca Osiedle Zachodnie z Centrum Miasta pojedzie nie do Kapitanatu Portu, ale w okolice szpitala. Linia 6 łącząca Wydrzany z Posejdonem i Dzielnicą Nadmorską, zamiast ul. Grunwaldzką, pojedzie Obwodnicą Wschodnią w pobliżu cmentarza i parkingu. Nie będzie zatrzymywać się przy Kapitanacie Portu.

Dziś świnoujska Komunikacja Autobusowa dysponuje 20 autobusami. Do końca roku planuje zakupić dodatkowe dziewięć - 5 autobusów niskoemisyjnych oraz 4 elektryczne, dofinansowane ze środków unijnych oraz funduszu Polski Ład. Obecnie nie ma planów zmiany cen biletów na liniach miejskich. Planowane jest podwyższenie cen biletów na linii 10, które nie były zmieniane od 2014 roku. W planach jest także wprowadzenie ulgi na przejazdy dla pasażerów, którzy pozostawią samochody na parkingach: P&R przy ul. Okólnej - darmowy dzienny bilet dla kierowcy i pasażerów (do 5 osób) oraz na parkingu buforowym przy ulicy Steyera (przy cmentarzu) – dzienny bilet parkingowy w wysokości 10 zł + ulga 50 % na przejazdy komunikacją miejską w dniu parkowania dla kierowcy i pasażerów (do 5 osób).

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/77792/