Porady, które pozwolą podróżującym bezpiecznie dotrzeć do celu:
• Przede wszystkim dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze. Przestrzegaj znaków, sygnałów oraz przepisów ruchu drogowego.
• Pamiętaj o przeprowadzeniu badań technicznych pojazdu. Przed podróżą sprawdź oświetlenie pojazdu, ogumienie, oraz stan płynów eksploatacyjnych.
• Zaplanuj drogę przed wyjazdem.
• Przed wyruszeniem w podróż bądź wypoczęty. Jeżeli czujesz się zmęczony lub senny, przełóż podróż bądź wybierz inny środek transportu. Dzień przed podróżą nie spożywaj alkoholu.
• Upewnij się, że posiadasz przy sobie wymagane dokumenty.
• Zadbaj o to, aby pojazd miał aktualne ubezpieczenie.
• Zapnij pasy oraz sprawdź, czy pasażerowi mają je także zapięte.
• Sprawdź, czy pojazd na swoim wyposażeniu posiada trójkąt bezpieczeństwa oraz sprawną gaśnicę.
• Warto uzupełnić wyposażenie pojazdu w apteczkę pierwszej pomocy, kamizelkę odblaskową, koło zapasowe wraz z zestawem narzędzi do zmiany koła bądź zestaw naprawczy ogumienia.
• Nie wychodź z pojazdu, gdy silnik jest włączony bądź kluczyki są w stacyjce.
• Nie zostawiaj we wnętrzu samochodu wartościowych rzeczy. Zawsze zamykaj okna oraz drzwi pojazdu.
• Jeśli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego, powiadom najbliższą jednostkę Policji pod numerem 112.
Opony jako niedocenieni bohaterowie
Powierzchnia styku opon samochodu osobowego z jezdnią to w przybliżeniu powierzchnia czterech kartek formatu A4. Opony to także jedyny punkt styku samochodu z jezdnią, dlatego należy dbać nie tylko o prawidłowe ciśnienie w ogumieniu naszego auta, ale przede wszystkim o dobry stan techniczny opony, ponieważ opona zbyt mocno wyeksploatowana albo ta, która z biegiem czasu utraciła swoje fabryczne właściwości, może nas zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Warto dodać, że odpowiedni stan ogumienia wpływa nie tylko na komfort podróżowania czy mniejsze spalanie naszego pojazdu, ale w szczególności na przyczepność w zakrętach, trakcję i hamowanie, które mogą okazać się na wagę złota w sytuacji awaryjnej na drodze.
Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne to stąpanie po kruchym lodzie!
Dzieci i młodzież bardzo często zimą wybierają zabawę na lodzie i śniegu. Niestety zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne, nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa. Szczególnie kiedy grubość lodu w wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów, istnieje zagrożenie jego załamania się i utonięcia.
Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:
• W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;
• Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego;
• Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec;
• Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
• Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia; pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.
Ile warte jest życie Twoje i Twoich bliskich?
Takie pytanie powinien zadać sobie każdy, kto po zmroku wychodzi na ulicę bez elementów odblaskowych. Pieszy po zmroku, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, bez elementów odblaskowych, widoczny jest dla kierującego zaledwie z około 20 metrów. W analogicznych warunkach osoba wyposażona w elementy odblaskowe widoczna jest dla kierującego samochodem już ze 150 metrów. Najtańsza opaska odblaskowa, która potrafi uratować życie, kosztuje mniej niż złotówkę. Dobrym pomysłem jest podarowanie elementów odblaskowych najmłodszym, którzy uczęszczając do szkoły, przemierzają drogę z domu do szkoły lub ze szkoły do domu po zmroku.
Należy pamiętać, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego obowiązku może zakończyć się w najgorszym przypadku nie tylko mandatem, ale nawet utratą zdrowia lub życia w przypadku gdy dojdzie do potrącenia pieszego przez kierującego pojazdem.
st. sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu