iswinoujscie.pl • Niedziela [25.12.2022, 10:43:55] • Świnoujście
Uroczyste pasterki to tradycyjna forma powitania przez wiernych małego Jezusa. W parafii pw. Chrystusa Króla nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 24:00
fot. iswinoujscie.pl
„Gdy się rodził moc truchlała” w kościele p.w. Chrystusa Króla kapłani i wierni maleńkiego Jezusa’ zebrali się w centralnej świątyni Świnoujścia na Mszy Pasterskiej (albo-popularnie -pasterce”), Tuż po północy parafianie i ich goście wraz z duszpasterzami parafii powitali narodzoną dziecinę. Nabożeństwo rozpoczynało się w, spowitym w ciemnościach wnętrzu świątyni. Gdy jednak w kościele rozległo się gromkie „Wśród nocnej ciszy”, we wnętrzu rozświetliły się wszystkie punkty świetlne. Było to symboliczne nawiązanie do czasów gdy zbawiciel przyszedł na świat. Jak mówi przekaz „w krainę ciemności rozświetliła jasność wielka”.
Maleńkiego zbawiciela do żłóbka złożyły dłonie kapłana. Świadkami tego obrzędu byli parafianie, którzy-mimo późnej pory licznie zjawili się w świątyni przy Placu Kościelnym. Za ołtarzem stanęli „rodzinnie” wszyscy duszpasterze tej wspólnoty. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz. Uroczysta msza rozpoczęła się nietypowo. Ksiądz Bogusław Gurgul jeszcze przed nabożeństwem podzielił się z parafianami swoimi refleksjami na temat świętowania i przeżywania, we wspólnocie, największych uroczystości. Prawdziwego przeżywania, to znaczy takiego, które ma moc uzdrawiania i pogłębiania wiary.
fot. iswinoujscie.pl
Przejmującym momentem pasterki w tym kościele był jej początek. Przygaszone światła wprowadzały w nastrój niepewności i przygnębienia. To zupełnie tak jak w Galilei 2022 lata wcześniej. O północy wszystko się jednak zmieniło. Wnętrze wypełnił głośny płacz nowonarodzonej dzieciny. Nocne ciemności rozświetliła iluminacja świątyni, a potężne brzmienie zabytkowych organ podkreśliło wagę wydarzenia, którego pamiątkę świętujemy. Ksiądz proboszcz w imieniu duszpasterzy pracujących w parafii złożył wszystkim uczestnikom mszy życzenia błogosławionych dni i pięknych owoców wspólnotowego świętowania .
Słowo „świętujemy” warto w tym momencie podkreślić ponieważ laicyzacja, zeświecczenie tej uroczystości staje się od lat coraz smutniejsze, a wręcz żenujące. Dla części ludzi świętowanie równa się korzystaniu z obniżek i promocji, dłuuugiemu wystawaniu w kolejkach do kas, zdawkowych rozmowach z ze znajomymi podczas podróży do świątyni handlu na ruchomych schodach. O budującej wiarę i integrację wspólnoty parafii, dekanatu,, a wreszcie diecezji przypomniał w liście odczytanym na koniec uroczystości arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Po mszy duszpasterzom parafii przy Placu Kościelnym zostało maksymalnie pięć godzin snu. Pierwsza msza w niedzielę rozpoczęła się już o godz. 7:00.