„Dla przedsiębiorców wodór jest futurystyczny. To błąd”
Drastyczny wzrost cen prądu, gazu oraz paliwa doprowadza przedsiębiorców do poważnej refleksji, że należy poszukiwać oszczędności. Nigdy wcześniej rozwiązania takie jak pompy ciepła czy fotowoltaika nie cieszyła się takim zainteresowaniem jak teraz. Cała Europa aktywnie zajmuje się eksploracją wodoru i wykorzystaniem tego surowca w energetyce. Przedsiębiorcy również powinni szykować się na wodorową rewolucję. Tym bardziej, że będzie szansa na to, by uzyskać pieniądze z Unii Europejskiej na dostosowanie firm do nowych rozwiązań.
- Zielona energia nie jest już kaprysem, a powszechnym i szanowanym pomysłem na zmniejszenie kosztów energetycznych, które poszybowały do góry jak szalone i przygniatają wielu przedsiębiorców – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
- Wodór wydaje się ciekawą alternatywą, ale dla przedsiębiorców w Polsce jest to póki co rozwiązanie futurystyczne. To błąd – dodaje Hanna Mojsiuk. – Wodór jest atrakcyjną alternatywą energetyczną, znajduje szerokie zastosowanie w elektromobilności, a w Skandynawii wodorem ogrzewane są całe osiedla. Misją Rządu oraz naukowców musi być tłumaczenie przedsiębiorcom, jakie korzyści może nieść ze sobą inwestycja w technologie wodorowe – mówi Hanna Mojsiuk.
Prof. Frankowska: „Rozwijając technologie wodorowe uniezależniamy się od Rosji”
Okazją do dyskusji może być konferencja H2Szczecin organizowana przez klaster Metalika dla Przemysłu oraz Uniwersytet Szczeciński.
- Mamy w Szczecinie doskonałą bazę naukową, która od lat zajmuje się badaniem wodoru. Jego potencjał energetyczny jest gigantyczny i czas spojrzeć na niego zdecydowanie łaskawszym okiem. Wojna w Ukrainie i szantaż energetyczny, jakim jesteśmy jako ogólnoświatowa społeczność poddawani powoduje, że wszelkie procesy zmierzające do poszukiwania alternatyw energetycznych powinny przyspieszyć – mówi prof. Marzena Frankowska, wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego i współorganizatorka wydarzenia.
Wiele gospodarek europejskich intensyfikuje działania w zakresie wykorzystaniu potencjału wodoru. Polska, Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone czy państwa azjatyckie wdrażają własne strategie wodorowe. Podczas konferencji będziemy o nich mówić. Rozwijamy technologie wodorowe, uniezależniamy się energetycznie i zdecydowanie rozwijamy naszą neutralność klimatyczną – mówi prof. Frankowska.
Do 2030 roku Unia Europejska zamierza wydać na inwestycje wodorowe nawet 370 miliardów Euro. To duża szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy planują wprowadzenie gospodarki wodorowej.
Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie