– Prąd się wytwarza z wiatraka i wiatru. Nie wkładamy długopisu do gniazdka elektrycznego. Trzeba zgasić światła w pokoju jak nie ma tam innych ludzi. Nie wolno wchodzić na słupy, bo można się porazić prądem – opowiadają po zajęciach przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 8 w Szczecinie.
Krzyś Elektryk, główny bohater animacji prezentowanej podczas zajęć, opowiada dzieciom jak powstaje prąd, co to są elektrownie, jak prąd dostaje się do domu oraz o tym z czego ten prąd można wytwarzać. Dzieci utrwalają również wiedzę o oszczędzaniu energii i mądrym z niej korzystaniu.
Podczas zajęć duży akcent położony jest na bezpieczeństwo w obrębie infrastruktury energetycznej, w domu i podczas zabawy. Najmłodsi poznają numer alarmowy i dowiadują się, co robić w razie zagrożenia. Wolontariusze sprawdzają zdobytą wiedzę, wspólnie rozwiązując krzyżówki, przeprowadzając rozmowy i quizy.
– Nauka przez zabawę jest najlepszą z form edukacji. Dzieci zaciekawione były opowieścią Krzysia i chętnie brały udział w rozwiązywaniu krzyżówki. Są bardzo bystre i znały odpowiedzi na wcale niełatwe pytania. Ciekawa forma zachęciła je do aktywności i pozwoliła poszerzyć ich wiedzę na bardzo ważny temat jakim jest mądre korzystanie z prądu i urządzeń elektrycznych – mówi Pani Joanna, wychowawczyni jednej z grup przedszkolnych.
W ramach akcji edukacyjnej „Nie taki prąd straszny" pracownicy Enei od lat obecni są w szkołach i przedszkolach, prowadząc lekcje o bezpiecznym obchodzeniu się z prądem i jego oszczędzaniu już od wielu lat. Wolontariusze przeprowadzili setki zajęć, z których skorzystały dzieci z palcówek mieszczących się na terenie działania Enei Operator. W 2019 roku projekt znalazł się w gronie trzydziestu najbardziej wartościowych społecznych projektów lokalnych mijających trzech dekad.
– Każde kolejne zajęcia w szkołach i przedszkolach uświadamiają nam wolontariuszom, jak ogromną wiedzę mają dzieci. Rozumieją bardzo dużo i są świadome, że prądem bawić się nie można, bo może on być niebezpieczny. Duża w tym rola rodziców i wychowawców. Nasz program służy temu, by dzieci uczyć, ale też regularnie im przypominać o tym, że prąd jest ważny i wszyscy musimy umieć się z nim obchodzić oraz wiedzieć jak go oszczędzać – mówi Monika Mieldzioc, wolontariuszka, Rzecznik Prasowa szczecińskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator.
Film edukacyjny: www.youtube.com/watch?v=LmpLrMs44VQ
Monika Mieldzioc
Rzecznik Prasowy szczecińskiego Oddziału Dystrybucji
Biuro Public Relations i Komunikacji