iswinoujscie.pl • Poniedziałek [21.11.2022, 08:34:09] • Świnoujście

Mieszkanka: Osoby dializowane mają mieć zapewniony transport do Szczecina bądź Gryfic, czyli co drugi dzień będą pokonywać 200 km!

Mieszkanka: Osoby dializowane mają mieć zapewniony transport do Szczecina bądź Gryfic, czyli co drugi dzień będą pokonywać 200 km!

autor: mailsonpignata( fot. stock.adobe.com/pl )

Mieszkanka jest wyraźnie zdruzgotana tym co dzieje się w kwestii stacji dializ w Świnoujściu. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec grudnia świnoujska stacja dializ zakończy swoją działalność, a to oznacza prawdziwy problem dla wszystkich dializowanych osób. Z informacji, które zamieściła w napisanym do redakcji liście wynika, że osoby, które muszą być dializowane będą miały zapewniony transport dializ do Szczecina lub Gryfic. - To jakiś absurd. Mają pokonywać 200 kilometrów co drugi dzień! - opisuje mieszkanka.

Oburzenie mieszkanki jest zrozumiałe, bo trzeba przyznać, że takie rozwiązanie byłoby bardzo obciążające dla dializowanych osób.

- Jestem córką dializowanej osoby. Czy wiadomo Państwu, że centrum dializ w pełni wyposażone z przeszkolonym personelem kończy swoją działalność w przyszłym miesiącu. Podejrzewam, że chodzi tu o względy ekonomiczne. Pewnie większość z nas nie ma pojęcia, że osoby z niewydolnością nerek muszą być dializowane 3 x w tygodniu po kilka godzin. Zazwyczaj są to osoby z innymi obciążeniami chorobowymi w podeszłym wieku , często niesamodzielne. Od połowy grudnia maja mieć zapewniony transport do centrum dializ do Szczecina lub Gryfic... to jakiś absurd. Maja pokonywać 200 km co drugi dzień - dodaje mieszkanka.

Czytelniczka zastanawia się też, dlaczego mimo wyposażonej bazy dializ ktoś podjął taką decyzję i co w tej kwestii robi miasto, prezydent Świnoujścia oraz zarząd szpitala w Świnoujściu.

Pytania w tej sprawie zadaliśmy drogą mailową do Urzędu Miasta, rzecznika prasowego NFZ, a także świnoujskiego szpitala.

Jako pierwszy do sprawy odniósł się NFZ.

- Zachodniopomorski Oddział NFZ czynił intensywne starania, by zapewnić pacjentom dostęp do dializoterapii w dotychczasowym miejscu udzielania świadczeń, tj. w Świnoujściu. Dyrekcja Oddziału Funduszu uczestniczyła w rozmowach na ten temat, wykazując jednocześnie gotowość dokonania cesji umowy na inny podmiot, który spełniałby wymagane warunki. Niestety, Fundusz nie otrzymał żadnej oferty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy świadczeniodawca będący stroną umowy z ZOW NFZ, może wypowiedzieć umowę w trybie trzymiesięcznym; Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma prawnych możliwości ani narzędzi, by temu przeciwdziałać. Centrum Dializ Fresenius Nephrocare, które wypowiedziało umowę na udzielanie świadczeń w Świnoujściu, prowadzi stacje dializ w 5 innych miejscowościach. Dializoterapia jest świadczeniem wysokospecjalistycznym. Wymaga odpowiedniej aparatury, osprzętu, a także specjalistycznej kadry medycznej, dlatego liczba takich placówek jest ograniczona. W województwie zachodniopomorskim jest ich obecnie 10, a umowy z zakresie dializoterapii realizują tylko trzy podmioty: Centrum Dializ Fresenius Nephrocare: w Drawsku Pomorskim, Gryficach, Koszalinie, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu; spółka Davita: w Kołobrzegu (2 stacje) i Wałczu oraz szpital w Choszcznie.
Wycena świadczeń jest w każdej z tych stacji odmienna, uzależniona od ceny złożonej w konkursie ofert. W pierwszym kwartale bieżącego roku średni koszt świadczenia w stacji dializ w Świnoujściu wynosił 409 zł 93gr; w drugim kwartale cena wzrosła do ponad 430 zł; od lipca bieżącego roku wynosi 541 zł 11 gr - poinformowała Małgorzata Koszur, Rzecznik prasowy Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Zachodniopomorskiego OW NFZ.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/77169/