iswinoujscie.pl • Niedziela [20.11.2022, 22:30:22] • Świnoujście

Czytelnik: Po mieście biegają kobiety z żółtaczką

Czytelnik: Po mieście biegają kobiety z żółtaczką

fot. iswinoujscie.pl

Niedawno pisaliśmy o zakażeniach HIV w naszym mieście. Zainteresował nas komentarz zamieszczony na iswinoujscie.pl. Podpytaliśmy sanepid.

HIV i Aids to jedno, a ile biega po mieście szarych myszek i tzw. samotnych matek z żółtaczką? - pisze autor/ autorka wpisu. - To jest dopiero plaga. Nasze miasto to puszka Pandory w tym względzie.

Podpytaliśmy sanepid.

W 2020 r. w Świnoujściu zarejestrowano 4 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B (kobieta, 32 lata; mężczyźni, 38 lat, 48 lat, 58 lat). Rok później odnotowano 1 przypadek zachorowania na WZW typu B (kobieta, 38 lat) oraz 1 na WZW typu C (kobieta, 28 lat).

Dane tegoroczne to statystyki do 15 października. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Świnoujściu zarejestrowała 1 przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B (kobieta, 36 lat) oraz 3 przypadki zachorowań na WZW typu C (mężczyźni, 38 lat, 40 lat, 60 lat).

- Wirusowe zapalenie wątroby każdego typu, jako choroba zakaźna, objęta jest obowiązkiem zgłaszania do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – przypomina Aneta Szymanowska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Świnoujściu. – Lekarz rozpoznający wirusowe zapalenie wątroby bądź diagnosta laboratoryjny po rozpoznaniu czynnika chorobotwórczego powinien dokonać zgłoszenia niezwłocznie, nie później niż po upływie 24 godzin od chwili powzięcia podejrzenia lub rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej.

W przypadku odnotowania zgłoszenia na wirusowe zapalenie wątroby przeprowadzany jest każdorazowo wywiad epidemiologiczny - kontynuuje Aneta Szymanowska. - Indywidualne dane o zachorowaniach na WZW zgłoszonych do nadzoru epidemiologicznego gromadzone są w systemie elektronicznym pozostającym pod nadzorem NIZP-PZH i są spójne z danymi wykazywanymi w sprawozdaniach zbiorczych MZ-56. Ze względu na fakt, iż w wielu przypadkach przebieg zakażenia jest bezobjawowy lub skąpoobjawowy i niejednokrotnie rozwija się przewlekłe WZW, osoby chore na tę jednostkę chorobową nie podlegają obowiązkowej hospitalizacji czy izolacji.

Powiatowy inspektor sanitarny dodaje, że w zależności od typu wirusowego zapalenia wątroby transmisja wirusa i jego zakaźność jest różna. Odmiany B, C i D przenoszą się z człowieka na człowieka, do zakażenia dochodzi przede wszystkim w wyniku kontaktu z krwią i płynami ustrojowymi osoby zakażonej, np. w trakcie przetaczania krwi, zabiegów medycznych przy użyciu zainfekowanego sprzętu, a także podczas zbliżeń seksualnych.

- Drogą zakażenia dla wirusów typu A i E jest przede wszystkim droga pokarmowa - informuje Aneta Szymanowska - do zakażenia może dojść poprzez spożycie skażonego pokarmu, przeniesienie wirusa do ust na brudnych rękach czy poprzez wypicie skażonej wody, aczkolwiek możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt z krwią lub stosunek seksualny.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/77118/