iswinoujscie.pl • Poniedziałek [07.11.2022, 17:04:47] • Świnoujście

Mieszkaniec: Wieża ciśnień niszczeje. Jaki los ją czeka?

Mieszkaniec: Wieża ciśnień niszczeje. Jaki los ją czeka?

fot. Mieszkaniec

To charakterystyczny punkt, widoczny z wielu miejsc. Nie jest wprawdzie atrakcją turystyczną przeznaczoną do zwiedzania, ale stanowi długotrwały element pejzażu naszego miasta. Wieża ciśnień jednak niszczeje, obiekt popada w ruinę, wokół zmienia się zabudowa. Jaki los ją czeka?

Wieża ciśnień przy ulicy Jachtowej została wybudowana w roku 1898, materiałem użytym do jej budowy była czerwona cegła. Obiekt składa się z podstawy wykonanej z czerwonego granitu oraz z czerwonego piaskowca, trzonu z oknami i schodami prowadzącymi do głowicy, w której znajduje się zbiornik na wodę. Wieża posiada dodatkowe zdobienia gzymsów z czerwonej cegły. Na szczycie zamontowana jest róża wiatrów. Tyle notka dotycząca wieży. Natomiast jeden z mieszkańców ma w związku z nią przemyślenia, które opisał w e-mailu przysłanym do redakcji portalu iswinoujscie.pl.

Mieszkaniec: Wieża ciśnień niszczeje. Jaki los ją czeka?

fot. Mieszkaniec

- Niszczeje fajny obiekt, czas najwyższy naprawić go i zrobić punkt widokowy albo jakiś inny ciekawy motyw wymyślić. No, chyba że komuś mocno zależy na zniszczeniu tej wieży? Podejrzewam, że są jakieś fundusze np. unijne na rewitalizację takich obiektów, za dużo w tym mieście zniszczono ostatnio, aby odpuścić taki obiekt. Ustawowo to jest zabytek zabytek - pisze mieszkaniec.

Przesyłam odpowiedź dyrektora OSiR Marka Bartkowskiego, który zarządza wieżą ciśnień w Świnoujściu - informuje Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście.

Do kogo należy wieża ciśnień przy ulicy Jachtowej? Kto odpowiada za stan?
Właścicielem wieży ciśnień jest Gmina Miasto Świnoujście. Wyznaczony teren Basenu Północnego wraz z obiektami budowlanymi został w 2002 roku przekazany w trwały zarząd Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Świnoujście.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o gospodarce nieruchomościami Jednostka organizacyjna, na rzecz której ustanowiono trwały zarząd, ma przede wszystkim prawo do korzystania z nieruchomości w celu prowadzenia działalności należącej do zakresu jej działania, a w szczególności do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu prawa budowlanego, za zgodą organu nadzorującego, oraz do oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użyczenie.

Przedmiotowa wieża w momencie przekazania nie nadawała się do użytkowania a jej stan techniczny był jedynie dostateczny i wymagał znacznych nakładów na dostosowanie do jej do poziomu, który umożliwiłby jej eksploatację. Wobec powyższego OSiR zabezpieczył przedmiotową wieżę przed dostępem osób trzecich i wyłączył ją z eksploatacji.

Czy są jakieś plany w zabezpieczeniu i wyremontowanie tego obiektu?
OSiR posiada dokumentację budowlaną na remont budynku wieży ciśnień. Projekt nie wskazuje docelowego sposobu zagospodarowania obiektu, raczej ma na celu jedyne jego zabezpieczenie przed dalszą degradacją.

Projekt jest z października 2015 roku i obejmuje następujące branże: architektura, konstrukcja i instalacje elektryczne.

Dokumentacja obejmuje: projekt budowlany, przedmiar, kosztorys inwestorski, specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót remotowo - budowlanych.

Z kosztorysu inwestorskiego (2015 rok) wynika, że koszt remontu zabezpieczającego i prac renowacyjnych oszacowano na kwotę rzędu 523 000 zł. Przy obecnych cenach koszt remontu może kształtować się na poziomie 1,2 – 1,5 mln zł.

OSiR jako zarządca terenu - Portu Jachtowego im J. Porębskiego w stosunku do usytuowanych na nim obiektów, które są wyłączone z eksploatacji, prowadzi jedynie niezbędne działania administracyjne wymagane prawem między innymi realizuje przeglądy budowlane roczne i pięcioletnie.

OSiR nie dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi na realizację wyżej wymienionych prac remontowych i tylko wykonuje drobne prace konserwacyjno-remontowe zabezpieczające na obiektach wyłączonych z eksploatacji w tym również wieży ciśnień.

W ostatnich dwóch latach OSiR prowadzi również monitoring przedmiotowej wieży w zakresie jej stabilności i ewentualnego przemieszczania pionowego (pomiary geodezyjne).

Czy kiedykolwiek ubiegaliście się o fundusze np. unijne na rewitalizację tego obiektu?

Biorąc pod uwagę, że przedmiotowa Wieża ciśnień w Planie Zagospodarowania Przestrzennego (PZP) nie jest wpisana jako obiekt portu jachtowego. Wobec tego OSiR nie prowadzi, żadnych działań związanych z zagospodarowaniem wieży, gdyż docelowo nie jest wskazany jako przyszły użytkownik.

Biorąc powyższego pod uwagę OSiR nie występował o żadne fundusze na rewitalizację tego obiektu.

Z zapisu w PZP wynika iż - obowiązuje zachowanie istniejącej kolejowej wieży ciśnień - dominanty przestrzennej z dopuszczalnym przeznaczeniem jako wieża widokowa oraz na cele usług handlu lub gastronomii. Przy jednoczesnym trwałym zachowaniem obiektu - ukształtowania bryły, materiału budowlanego i rodzaju pokrycia dachu, kompozycji elewacji i detalu architektonicznego. Teren okalający ma przeznaczenie jako parking ogólnodostępny dla 20÷25 samochodów osobowych w zieleni parkowej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/77036/