iswinoujscie.pl • Poniedziałek [24.10.2022, 13:21:22] • zachodniopomorskie

Pierwsze polsko-niemieckie ćwiczenie Terytorialsów zakończone

Pierwsze polsko-niemieckie ćwiczenie Terytorialsów zakończone

fot. 14 ZBOT

Strzelanie, pomoc poszkodowanym, przeprawa przez rzekę, tor przeszkód i wojskowa taktyka. Takie zadanie wykonywali wspólnie polscy i niemieccy Terytorialsi z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Meklemburgii Pomorza Przedniego na poligonie w Niemczech. „Pracujemy razem, by stawać się silniejszymi i mądrymi” - mówi niemiecki dowódca ćwiczenia.

To było pierwsze, wspólne szkolenie polskich i niemieckich żołnierzy Obrony Terytorialnej. Doszło do niego po trwającej już wiele miesięcy współpracy między 14 Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej i Landeskommando Mecklenburg-Vorpommern.

Pierwsze polsko-niemieckie ćwiczenie Terytorialsów zakończone

fot. 14 ZBOT

Dowódcy - z polskiej strony płk Tomasz Borowczyk a z niemieckiej gen. Markus Kurczyk po wielu spotkaniach i uczestnictwach w seminariach oraz obserwowaniu ćwiczeń doszli do wniosku, że czas na wspólne szkolenie polskich i niemieckich Terytorialsów na poligonie. Trwało ono od piątku do niedzieli w okolicy miasteczka Torgelow, które leży tuż przy polsko-niemieckiej granicy na wysokości polskiego Tanowa. Z polskiej strony na poligonie w Niemczech stawił się pluton żołnierzy ze 142 batalionu lekkiej piechoty z Trzebiatowa, Niemcy wystawili kompanię Heimatschutz (meklemburskiej obrony terytorialnej) ze Schwerina. Ze strony polskiego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej polsko-niemieckie szkolenie na poligonie w Jägerbrück obserwował ppłk Marcin Matern.

Pierwsze polsko-niemieckie ćwiczenie Terytorialsów zakończone

fot. 14 ZBOT

Pierwszego dnia odbyło się szkolenie z obsługi broni. Polscy żołnierze po raz pierwszy mieli w rękach niemiecki karabinek HK G-36, pistolet HK P-8 i karabin maszynowy MG-3.

Żołnierze obu nacji zostali następnie podzieleni na kilka sekcji, w których byli zarówno Polacy jak i Niemcy. - Zamysłem ćwiczeń było, żeby poznać się i nauczyć współpracy - wyjaśnia obecny na ćwiczeniach zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. - Żołnierze, działając wspólnie, nie tylko poznawali siebie, porównywali umiejętności, ale także wymieniali doświadczeniami. O to dokładnie nam chodziło.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/76927/