iswinoujscie.pl • Środa [28.09.2022, 11:10:26] • zachodniopomorskie
Usługi społeczne jako wspólny obszar polityki i ekonomii lokalnej – VII Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze
fot. iswinoujscie.pl
22 września 2022 r. w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Gryficach odbyło się VII Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze, którego tematem przewodnim były Usługi społeczne jako wspólny obszar polityki i ekonomii lokalnej.
Celem organizatorów było zainicjowanie wspólnego namysłu przedstawicieli: samorządu lokalnego, administracji rządowej, instytucji rynku pracy, organizacji społecznych, otoczenia biznesu, sektora nauki i edukacji, a także ekspertów w dziedzinie polityki i ekonomii społecznej nad lokalnymi problemami społecznymi (tymi zdiagnozowanymi oraz prognozowanymi w najbliższej perspektywie) oraz możliwościami ich rozwiązywania na poziomie samorządów gmin. Jak podkreśliła dziekan Wydziału ZPSB w Gryficach dr prof. ZPSB Grażyna Maniak, to gminy są głównymi lokalnymi kreatorami usług społecznych, a poprzez integrację społeczną i współdziałanie z sektorem rynkowym – oddziałują na dobrostan swoich mieszkańców.
Zaproszeni do udziału w Forum prelegenci – przedstawiciele instytucji sektora usług społecznych z województwa zachodniopomorskiego – zaprezentowali dobre praktyki i rozwiązania lokalne, które z powodzeniem mogą być zastosowane w każdej gminie. Centrum Usług Społecznych w Resku, Zakład Aktywności Zawodowej w Goleniowie czy Spółdzielnia Socjalna Meritum w Szczecinie to przykłady jak samorządy lokalne mogą ułatwić mieszkańcom dostęp do usług publicznych.
Pani Agnieszka Kardasz – Dyrektor CUS w Resku wskazała na konieczność zmiany podejścia do idei i usług związanych z pomocą społeczną. Integralnym elementem nowoczesnego pojmowania pomocy społecznej i związanych z nią usług społecznych jest integracja społeczna. To ona stanowi doskonałą „bazę” do realizacji pomocy kreatywnej.
fot. iswinoujscie.pl
Z kolei Karol Lament – Dyrektor ZAZ w Goleniowie podkreślił potrzebę redefiniowania pojęć interesariuszy i zasobów w usługach społecznych. Jego zdaniem usługi społeczne powinny być efektywne, stąd tak ważna jest zmiana w celach i sposobach realizacji rehabilitacji społecznej i zawodowej osób wykluczonych.
Na podmiotowe podejście do osób wymagających wsparcia oraz integrację społeczną jako inwestycję wskazał z kolei Marcin Kowalski – Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin. Usamodzielnienie osób w kryzysie to główny cel Spółdzielni Socjalnej Meritum. To powinien być również główny cel organizatorów lokalnych usług społecznych.
W całym uznaniu dla dokonań lokalnych liderów i organizatorów usług społecznych, prelegenci wskazywali na konieczność przyjęcia w usługach społecznych rozwiązań systemowych. To jednak wymaga zmiany naszego myślenia o tym: w jakim celu, jak i kto może i powinien realizować zadania z zakresu polityki społecznej.
Przyczynkiem do zmiany myślenia o profesjonalnym zarządzaniu usługami społecznymi było z pewnością VII Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze, ale będzie nim także nowy kierunek studiów magisterskich – Polityka społeczna – uruchomiony w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu Wydział w Gryficach. Jest to interdyscyplinarny kierunek studiów, który łączy w sobie wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania, socjologii, pedagogiki, polityki i administracji. Celem studiów jest przygotowanie profesjonalnych pracowników, zamierzających realizować zadania z obszaru polityki społecznej w administracji państwowej, samorządowej i lokalnej a także w innych organizacjach, świadczących rozmaite usługi społeczne.