iswinoujscie.pl • Niedziela [09.10.2022, 13:54:58] • Świnoujście

Okiem Mieszkańca: Empatia w stosunku do zwierząt kontra urzędnicy

Okiem Mieszkańca: Empatia w stosunku do zwierząt kontra urzędnicy

fot. Mieszkaniec

- Po zakończeniu pikniku z udziałem zwierząt domowych zorganizowanego przez Grupę Morską przy udziale wiceprezydent B.Michalskiej mam wrażenie, że to kolejna próba przypodobania się mieszkańcom przez osoby w/w.- zaczyna swoje spostrzeżenia mieszkaniec. Obserwacja imprezy skłoniła go do refleksji na temat faktycznej opieki nad zwierzętami, które potrzebują pomocy w naszym mieście. Mieszkaniec nisko ocenia również brak zaangażowania pracowników Wydziału Ochrony Środowiska.

- Jaki ma stosunek urząd miasta i urzędnicy z wydziału "ochrony środowiska" wraz z nadzorującą ich pracę panią vice, widzę na co dzień niestety i odbiega to od jakichkolwiek standardów opieki. Temat dzikich zwierząt pozostawionych bez pomocy (sezon się skończył - skończyła się umowa z ośrodkiem rehabilitacyjnym z Warnowa), brak transportu zwierząt z wypadków (vice proponuje -niedawny artykuł- samodzielną wyprawę do gabinetu weterynaryjnego i podwózkę do Warnowa z rannym lub chorym zwierzęciem).

Okiem Mieszkańca: Empatia w stosunku do zwierząt kontra urzędnicy

fot. Mieszkaniec

Cała pomoc to pozory,pokaz i odwracanie kota ogonem, a jak to ma się w innych miastach - tam nawet o mrówki dbają, a u nas wyrzuca się mieszkańców pieniądze celem chwilowego zamknięcia im "mord". Przykład - budka dla kotów- nigdy nie zamieszkana, niekonserwowana, ale na widoku, aby wszyscy widzieli co urzędnik robi dla zwierząt.

Przykre to, bo widać, że Wydział Ochrony Środowiska stanowi przechowalnię osób bez odpowiedniego wykształcenia i kompetencji do czasu znalezienia przez nich innej pracy.

Okiem Mieszkańca: Empatia w stosunku do zwierząt kontra urzędnicy

fot. Mieszkaniec

- W odpowiedzi na e-mail mieszkańca dotyczący opieki nad zwierzętami w naszym mieście, informuję, iż Gmina Miasto Świnoujście, realizując zadania wynikające z Programu opieki na zwierzętami bezdomnymi zapewnia bezpłatne leczenie kotów wolno żyjących oraz ich sterylizację lub kastrację, na podstawie zawartych porozumień z lekarzami weterynarii z terenu naszego miasta. Miasto zapewnia również bezpłatne znakowanie psów właścicielskich oraz całodobową opiekę w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem bezdomnych zwierząt. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz dla zabezpieczenia również dobrostanu zwierząt dzikich, gmina posiada szereg regulacji dotyczących ich ratowania. Będąc świadkiem zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia, należy w pierwszej kolejności powiadomić o tym fakcie Straż Miejską (tel. 91 321 99 40 lub 691 444 642). Następnie strażnicy przekazują informację o zdarzeniu do przewoźnika, który działając na podstawie obowiązującej umowy z gminą, podejmuje w terenie ranne lub chore zwierzę, dostarcza do gabinetu weterynaryjnego, a następnie, w przypadku zwierząt rokujących nadzieję na ozdrowienie, przewozi do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Warnowie, w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego (dotyczy ptaków i małych ssaków). Ośrodek przyjmuje zwierzęta z terenu naszego miasta na podstawie podpisanej z gminą umowy, nieprawdą jest jakoby po sezonie umowa z ośrodkiem nie obowiązywała. W przypadku rannych lub chorych dużych zwierząt, takich jak dzik, sarna, jeleń rokujących nadzieję na wyzdrowienie, zostają one przekazane do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Załomiu.

Poza godzinami pracy Straży Miejskiej, o zdarzeniu z udziałem dzikich zwierząt należy powiadomić Komendę Miejską Policji w Świnoujściu. W przypadku martwych dzikich zwierząt, fakt ten należy zgłosić do firmy Remondis Szczecin Sp. z o.o. oddział w Świnoujściu, z którą gmina posiada umowę na utylizację zwierzęcych zwłok.

Dodatkowo informuję, iż mając na względzie dobro zwierząt i cenny czas przy udzielaniu pierwszej pomocy, każdy mieszkaniec miasta lub turysta, będący świadkiem zdarzenia, jeśli ma taką możliwość, może podjąć chore lub ranne zwierzę i dostarczyć je do jednego z gabinetów, z którymi gmina zawarła porozumienie, tj. Gabinet weterynaryjny „VET” przy ul. Sikorskiego 2 lub Gabinet weterynaryjny przy ul. Kołłątaja 11A/10A.
Nadmieniam, iż zarówno w tym roku, jak i w latach poprzednich problem rannych lub chorych dzikich zwierząt w Świnoujściu, w zdecydowanej mierze dotyczył ptaków oraz ich podlotów, które zazwyczaj wymagają jedynie dokarmiania do momentu uzyskania zdolności do lotu. Problem ten bardzo nasila się w okresie wiosenno-letnim.

Reasumując należy zauważyć, iż ani ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, ani ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nie wskazują jednoznacznie podmiotu odpowiedzialnego za zapewnienie opieki zwierzętom wolno żyjącym, jeśli zostały znalezione przez człowieka w stanie wymagającym pomocy. Ustawodawca nie wskazał wprost obowiązku gminy w zakresie opieki weterynaryjnej nad zwierzętami wolno żyjącymi przebywającymi na jej terenie. W ustawie o ochronie zwierząt, poza sformułowaniem definicji, wskazano w art. 1 ust. 3, że organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt, współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami oraz organizacjami krajowymi i międzynarodowymi. Ponadto, w art. 21 tejże ustawy wskazano, że zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Brak jest przepisu wskazującego wprost na obowiązek zapewnienia zwierzętom dzikim opieki weterynaryjnej. Straż miejska, policja, powiatowi lekarze weterynarii, właściwy miejscowo urząd gminy, wojewoda, regionalne dyrekcje ochrony środowiska i organizacje chroniące środowisko przyrodnicze - to niektóre podmioty mogące brać udział w postępowaniach z dzikimi zwierzętami na terenie miast
- tłumaczy Beata Tułodziecka-Terenda Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/76564/