iswinoujscie.pl • Sobota [17.09.2022, 14:35:08] • Świnoujście
ZHR - Startujemy w nowy rok służby
fot. Organizator
Harcerski start już za nami! Radosna gromada zuchów, harcerzy oraz rodziców naszej organizacji ZHR spotkali się na grze po Świnoujściu.
W weekend o 10.30 rozpoczęła się gra dla zuchów po Parku Zdrojowym, a o godz. 12 wszyscy się spotkaliśmy na wspólnym apelu gdzie II zastęp harcerzy "Ignis" zdobył miano najlepszego zastępu w szczepie oraz Złotą Wstęgę Światowida. Stało się tak, ponieważ w rywalizacji między zastępami w roku harcerskim 2021/2022 zdobył, najwięcej, bo aż 441 punkty. Ćwik Marcel Bachryj został zastępowym harcowników, dh Oliwia Wiśniewska została mianowana na podzastępową w I Zastępie Harcerek "Stryjanny", och. Antonina Strzelczyk również ma nową funkcję, jaką jest pełniąca obowiązki przybocznej w 27 Świnoujskiej Drużyny Harcerek "Rzepichy" im Mieszka 1, a natomiast och. Maja Myszkowska została mianowana na funkcje pełniącej obowiązki przybocznej w 22 Świnoujskiej Gromadzie Zuchenek "Dwór Neptuna". Także podczas tego apelu został wręczony specjalny dyplom oraz tytuł Sulimczyka związany z ukończonym kursem przybocznych dla ćwika Rocha Rupara. Później odkurzyliśmy obozowe pląsy, a także przywitaliśmy nowe twarze w naszym gronie! Po zakończeniu części zuchowej i harcerskiej, wędrownicy i wędrowniczki pojechali na rowerach do Międzyzdrojów na 75-lecie harcerstwa w tym mieście. Podczas tego wydarzenia mieliśmy ognisko, apel oraz film o II Wojnie Światowej - Orlęta. Grodno 39.
fot. Organizator
Z taką energią wkroczyliśmy w nowy rok harcerski! Aby przeżyć harcerską przygodę wystarczy przyjść na zbiórkę.
Jeżeli ktoś nie zdążył zapisać swojej pociechy – jest jeszcze na to czas! Jeśli jesteś rodzicem, a Twoje dziecko uczy się w klasach podstawówki lub liceum, przeczytaj uważnie, co możesz zyskać przyprowadzając je na zbiórkę do harcerzy ZHR.
Dlaczego warto?
Treningi sportowe, nauka języków, pianino – posyłasz już dziecko na tyle zajęć. Ale przynależność do ZHR to wielkie korzyści dla Twojego dziecka:
Trening społeczny – dziecko przybiera różne role, uczy się zabierać głos, rozwiązywać konflikty, decydować. Walczy z nieśmiałością, wyrabia umiejętności potrzebne na każdym etapie życia.
Przyjaźnie – szkolni koledzy, spotykając się na zbiórkach i wyjazdach, poznają się w nietypowych sytuacjach. Pomagają sobie w trudnych chwilach, przeżywają zdarzenia zmieniające znajomość w przyjaźń. A ta jest wartością samą w sobie.
Aktywna postawa życiowa – ambicja, kreatywność, wola walki, otwartość na innych: to wszystko jest niezbędne nam, a naszym dzieciom – jeszcze bardziej.
Wychowanie do wartości – harcerze ZHR zobowiązują się przestrzegać Prawa Zucha lub Prawa Harcerskiego w tradycyjnym kształcie. Wyrabiamy w dzieciach świadomość, że jest coś więcej, niż „tu i teraz", a Bóg, Polska i bliźni stoją wyżej w hierarchii niż nowy telefon komórkowy.
Przygoda – po prostu umożliwiamy dzieciom przeżyć coś wyjątkowego. Skoro Twoje dziecko jest już obciążone szkołą i dodatkowymi zajęciami, to przynajmniej zarezerwuj mu czas na relaks, bezpieczną zabawę z rówieśnikami. Niech ma wielki fun!
fot. Organizator
youtu.be/Sh6rCncH9Yk - zobacz o nas film co robią harcerze i gdzie można ich znaleźć!
Czym się zajmujemy?
Zuchy, harcerze spotykają się co tydzień na zbiórkach, trwających zwykle ok. 1,5 godziny. Niekiedy zamiast stacjonarnych zbiórek urządzane są wycieczki, biwaki – bezpośredni kontakt z przyrodą i tradycją jest dla nas niezwykle ważny. Zbiórki składają się z zabaw ruchowych, manualnych, teatrzyków, rywalizacji i całej gamy aktywności uwielbianych przez dzieci oraz młodzież. Być może ktoś w rodzinie był harcerzem - warto sprawdzić na pewno ma ciekawe wspomnienia.