iswinoujscie.pl • Wtorek [13.09.2022, 10:13:36] • Świnoujście

Co dalej z tablicą Morskiej Stoczni Remontowej?

Co dalej z tablicą Morskiej Stoczni Remontowej?

fot. Józef Dubaniewicz

Morska Stocznia Remontowa miała charakterystyczne logo. Tablica z nazwą, tak jak część postoczniowego mienia, mogłaby być pamiątką dla naszego miasta. Stocznia, jej pracownicy, elementy wyposażenia to kawał historii Świnoujścia, dla której nikt nie przewidział ciągłości. Jeden z mieszkańców chciał, by nasze władze utrwaliły chociaż symbol. Jaki?

- W związku z nie wyrażeniem zgody przez ZMPSiŚ na demontaż tablicy z logo i nazwą Morska Stocznia Remontowa S.A. , w sierpniu b.r. kilkakrotnie występowałem do Urzędu Marszałkowskiego i posłów ze Szczecina o wsparcie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w podjęciu decyzji celem przekazania tej cennej pamiątki dla miasta Świnoujście. Niestety brak jest jakiejkolwiek odpowiedzi, więc istnieje obawa, że zostanie to zezłomowane.

Co dalej z tablicą Morskiej Stoczni Remontowej?

fot. Józef Dubaniewicz

Czytelnik wystosował pismo w tej sprawie, publikujemy je poniżej.

"Szanowni Państwo ,
Postanowiłem zwrócić się do Państwa z prośbą o wsparcie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, w podjęciu decyzji o przekazaniu miastu Świnoujście ostatniej, nie zezłomowanej jeszcze materialnej pamiątki, po zlikwidowanej Morskiej Stoczni Remontowej S.A., w postaci konstrukcji wsporczej, tablicy z logo i tablicy z nazwą Morska Stocznia Remontowa S.A. ( w zał. zdjęcie ) , wykonanych z wysoko gatunkowej wypolerowanej stali nierdzewnej . Konstrukcja ta powstała na początku lat 90-tych XX wieku , a więc ma również pewną wartość historyczną . Pracując przez ponad 40 lat w pionie produkcji i pionie technicznym Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu , w tym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich , osobiście brałem udział w projektowaniu i wykonawstwie tej pięknej konstrukcji. To jest już ostatnia pamiątka , gdyż zabytkowa prawie stuletnia śruba z parowca KOLNO , która stała przez pół wieku przed bramą stoczni, została zniszczona w trakcie prymitywnego wyrywania ciągnikiem z betonowego fundamentu ( w zał. zdjęcie ). Zezłomowano również bezpowrotnie cztery sprawne , ogromne żurawie nabrzeżowe, oraz wiele innych cennych i sprawnych obiektów i urządzeń . Konstrukcja z logo i nazwą stoczni , o którą wystąpiło również miasto Świnoujście pismem do ZMPSiŚ z dnia 18.03.2022 roku , może stanąć na nabrzeżu Władysława IV , obok konstrukcji z logo PPDiUR ODRA ( w zał. zdjęcie ) . Oba te wielkie przedsiębiorstwa sąsiadowały z sobą i korzystnie współpracowały , więc powinny też "spocząć" po sąsiedzku , mimo , że zlikwidowane zostały z całkowicie odmiennych przyczyn . Chciałbym poinformować , że szczecińska Gryfia wyraziła wcześniej pisemną zgodę na demontaż tej konstrukcji , lecz miasto nie zdążyło jej zdemontować przed zmianą właściciela na ZMPSiŚ . W okresie od 26 kwietnia 2022 roku do sierpnia 2022 roku wysłałem do ZMPSiŚ kilkanaście wiadomości mailowych z informacjami i wyjaśnieniami , w nadziei , że zostanie podjęta pozytywna decyzja , zgodna z wcześniejszą decyzją Gryfii , o przekazaniu tej pamiątki dla miasta . Niestety , dotychczas nie wyrażono zgody przez ZMPSiŚ , dlatego zwracam się do Państwa o pomoc ! W ostatnim okresie korespondencji mailowej , okazało się , że jeden z kierowników ZMPSiŚ był przekonany , że ja występuję o przekazanie logo stoczni Gryfia , choć zawsze pisałem o logo MSR S.A, sprzed 30 lat . Wyjaśniłem to ponownie i dogłębnie, ale nie spowodowało to zmiany decyzji o nie wyrażeniu zgody na przekazanie tej pamiątki . Konstrukcja ta ma dla ZMPSiŚ wartość złomową , natomiast dla tysięcy mieszkańców Świnoujścia ogromną wartość osobistą i historyczną miasta . Jest to również w interesie władz Szczecina , ażeby zachowywać i prezentować pamięć o morskiej tożsamości całego regionu . Mam nadzieję , że Państwa interwencja będzie zakończona sukcesem , w tej wyjątkowo prostej sprawie . Oczekuję na informację o podjętych działaniach."

Co dalej z tablicą Morskiej Stoczni Remontowej?

fot. Józef Dubaniewicz

Józef Dubaniewicz

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/76483/