Program odpracowania zadłużenia wprowadzony został w maju 2014 r. zarządzeniem nr 307/2014 prezydenta Świnoujścia. Umożliwił dłużnikom będącym w trudnej sytuacji materialnej i osobistej odpracowanie zadłużenia za zajmowany lokal.
- Od dłuższego czasu brak jest zainteresowania dłużników powyższym programem – przyznaje Jolanta Kraszewska-Jurkowska, prezes zarządu TBS Lokum. – W latach 2020-2021 zawarto 2 umowy. Lokatorzy w ramach programu odpracowania zadłużenia wykonują przede wszystkim prace porządkowe oraz drobne prace remontowe.
Zapytaliśmy, ile wynosi wynagrodzenie za ich pracę. Okazuje się, że stawka za godzinę wykonywania prac określona jest w zarządzeniu prezydenta. Aktualnie jest to 11,00 zł netto.
- W celu uatrakcyjnienia programu, a tym samym zwiększenia zainteresowania ww. programem osób zadłużonych, TBS Lokum Spółka z o.o. wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Świnoujście o zwiększenie stawki godzinowej – informuje prezes Lokum.
W tym roku w całej Polsce minimalna stawka godzinowa wynosi 13,91 zł netto, czyli 19,70 brutto.
Wysokość stawki określono w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Wygląda więc na to, że zamiast o „uatrakcyjnieniu” stawki powinniśmy mówić o dostosowaniu jej do obowiązujących przepisów. Prezydent Świnoujścia nie ma żadnych uprawnień, by ustalać stawkę godzinową za pracę, bo to leży w kompetencji rządu.
Na koniec jeszcze o umowie o odpracowanie długu: czas jej trwania uzależniony jest od wysokości zadłużenia.