Wnioski będzie można składać do 31 października. Przyjmowane będą od studentów zamieszkujących województwo zachodniopomorskie, kształcących się na pierwszym roku studiów stacjonarnych I stopnia kierunku pielęgniarstwo, w szkole wyższej z siedzibą na Pomorzu Zachodnim. Głównym kryterium przyznania grantu będzie liczba punktów uzyskana podczas rekrutacji. Stypendium, które ma otrzymać co najmniej 30 osób, przyznane będzie na okres 9 miesięcy, od 1 października 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku. Wyniesie 1 tys. zł brutto miesięcznie (rocznie to 9 tys. zł). Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wybranym kierunku studiów, realizowaniu nauki zgodnie z planem studiów bez powtarzania roku czy korzystania z urlopów oraz uzyskanej liczbie punktów w procesie rekrutacji. Szczegóły dostępne są
na stronie Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego: wz.wzp.pl/
– Mocno spada zainteresowanie kształceniem na kierunkach pielęgniarskich, szybko rośnie zaś zapotrzebowanie na pielęgniarki i pielęgniarzy w placówkach medycznych. Dzięki uruchomieniu programu postaramy się zmienić ten niekorzystny trend. Trudno przecież sobie wyobrazić leczenie pacjentów bez opieki pielęgniarskiej – przyznaje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Program stypendialny w wersji pilotażowej „Wybieram pielęgniarstwo” dla studentów kształcących się na kierunku pielęgniarstwo to efekt współpracy władz samorządu województwa oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz koszalińskiej i szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych.
O tym, jak bardzo wdrożenie pilotażowego programu stypendialnego dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy jest potrzebne, niech świadczą statystyki. W Polsce prawo do wykonywania zawodu posiada blisko 300 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. W zawodzie pracuje 195 tys. Na Pomorzu Zachodnim to liczba odpowiednio 11 tys. i 8 tys. Rośnie średni wiek pielęgniarki. O ile w 2010 roku było to 45 lat, to w 2020 roku były to już 53 lata. Największe zapotrzebowanie notuje się obecnie w specjalizacjach pielęgniarstwa internistycznego, pediatrycznego, onkologicznego i neonatologicznego. Mimo, że w ostatnich latach wzrosła liczba uczelni kształcących w Polsce w tym zawodzie, nie zaspakaja to jednak potrzeb placówek medycznych. Szpital Wojewódzki w Szczecinie od ręki zatrudni ponad 100 pielęgniarek, a Szpital „Zdroje” przyjmie do pracy 30 pielęgniarek. Z analizy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z 2018 roku stanowiącej element projektu dokumentu rządowego „Polityka wieloletnia na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce” wynikało, że do roku 2033 roku prawa emerytalne nabędzie w naszym kraju ponad 140 tys. pielęgniarek i położnych.
W województwie zachodniopomorskim w zawodzie pielęgniarskim można kształcić się na dwóch uczelniach. Naukę prowadzi Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i koszalińska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
Łukasz Jucha
Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego