Policjanci z „drogówki” swoją uwagę skierują na wszystkie nieprawidłowe zachowania, zarówno pieszych, jak i kierujących pojazdami w rejonie szkół, a także zweryfikują, czy pojazdy zatrzymujące się w rejonie szkół nie powodują utrudnienia w ruchu lub zagrożenia bezpieczeństwa. Mundurowi pod lupę wezmą także kierujących, którzy dowożą dzieci do szkoły, sprawdzając, czy dzieci przewożone są zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość dziecka?
• Dawajmy naszym pociechom dobry przykład. Dzieci często naśladują zachowania dorosłych, dlatego dbajmy o to, aby powielały tylko dobre zachowania.
• Zadbajmy o elementy odblaskowe na odzieży dziecka. Warto przypomnieć, że pieszy po zmroku, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, bez elementów odblaskowych, widoczny jest dla kierującego zaledwie z około 20 metrów. W analogicznych warunkach osoba wyposażona w elementy odblaskowe widoczna jest dla kierującego samochodem już ze 150 metrów. To daje kierowcy cenny czas na reakcję oraz może uratować ludzkie życie.
• Rozmawiajmy z dzieckiem o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Przypominajmy, że przed wejściem na jezdnię, należy bezwzględnie upewnić się, czy możemy zrobić to bezpiecznie i nigdy nie pozwalajmy na to, aby dziecko przechodziło przez jezdnię, wpatrując się w ekran telefonu.
• Wyznaczmy dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i przejdźmy ją z naszą pociechą, wskazując wszystkie miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność.
st. sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu