iswinoujscie.pl • Poniedziałek [15.08.2022, 08:46:04] • Świnoujście

Żołnierze RP świętują z „Panną zielną”

Przed laty, Polacy w drodze powrotnej z kościoła pozostawiali ziele w bruzdach zagonów, aby szkodniki nie zagrażały ziemniakom i kapuście. Po kilku dniach zabierano bukiet do domu i tam przechowywano go pieczołowicie, najczęściej za świętym obrazem. Zioła z bukietu dodawano do różnego rodzaju domowych herbat i wywarów stosowanych w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich. Okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią groźnych chorób zakaźnych (nazywanych niegdyś zarazą lub morowym powietrzem). Wspomniane obyczaje nie są już w XXI wieku powszechnie kultywowane. Ale od 1920 roku Polacy mają 15 sierpnia okazję do narodowego świętowania. Bo właśnie wtedy, żołnierze Marszałka Piłsudskiego doświadczyli triumfu nad Sowietami w starciu, w którym nikt w Europie nie uwierzył, że może być dla Polaków zwycięskie.

Dlatego też, oprócz religijnych uroczystości swoje święto mają żołnierze Wojska Polskiego. W Świnoujściu tym razem zmieniony został porządek świętowania. Najatrakcyjniejsze dla mieszkańców i turystów pokazy sprzętu, zwiedzanie okrętów wojennych i koncert orkiestry wojskowej zorganizowano w niedzielę. Na poniedziałek przygotowany został znacznie skromniejszy program;

08:00 – Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej i Świetlnej na okrętach 8. FOW 12:00-16:00 – Udostępnienie do zwiedzania Sali Tradycji oraz wystawy okolicznościowej „Torpedowce w służbie MW” oraz „Polska Flotylla Rzeczna” w Klubie Garnizonowym 8.FOW, ul. Piłsudskiego 45.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone jest przez wiernych kościoła katolickiego na cześć Matki Chrystusa która nie umarła, jak wszyscy ludzie, lecz po swym długim, ziemskim życiu zapadła w głęboki sen , a Jej dusza i święte, niepokalane, wolne od grzechu ciało zostały na skrzydłach aniołów zaniesione do nieba), obchodzona już w V w., w Polsce znane jest przede wszystkim jako święto Matki Boskiej Zielnej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/76173/