iswinoujscie.pl • Poniedziałek [25.07.2022, 21:01:47] • Świnoujście

Świnoujście na gazie leży?

Świnoujście na gazie leży?

fot. iswinoujscie.pl

Wszyscy mieszkańcy żyją w błogim przekonaniu, że zasoby naturalne Wyspy Wolin są bardzo cenne i niedługo może się to okazać prawdą. I nie chodzi wcale o przepiękną warszowską plażę, która może niestety zostać zabudowana portem zewnętrznym. Tym razem sygnał dotyczy złóż gazu. Na warszowskiej części Wyspy Wolin oraz na części wodnej Morza Bałtyckiego pojawią się bowiem odwierty, które mają potwierdzić możliwość wydobywania stamtąd gazu.

Spółka kanadyjska Central European Petroleum (CEP) Ltd z siedzibą w Warszawie podpisała umowę z Miastem Świnoujście, na którą Zarządzeniem nr 401/2022 z dnia 15 lipca 2022 r. Prezydent Miasta za cenę 1 zł/m2 wyraził zgodę na wydzierżawienie 15.000 m2 na czas oznaczony terenu przy ul. Ku Morzu z przeznaczeniem na wykonanie otworów wiertniczych.

Przypomnijmy, że złoża gazu na północ od Wyspy Wolin odkryto w latach 80 poprzedniego wieku. Pierwotnie gaz miał być wydobywany po stronie niemieckiej, ale pomysł uprzemysłowienia Cesarskich Uzdrowisk spotkał się wtedy z dużą krytyką lokalnej społeczności. Poszukiwacze gazu postanowili spróbować szczęścia po stronie polskiej.
Pomysł poszukiwań i wydobycia gazu podjęła ok. roku 2016 spółka kanadyjska CEP, która w roku 2017 uzyskała stosowną koncesję z Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Temat możliwości wydobycia gazu był przedmiotem dyskusji Rady Miasta Świnoujście. Prezydent Janusz Żmurkiewicz był wtedy przeciwnikiem tego pomysłu, podobnie jak przedstawiciele Nadleśnictwa oraz większość radnych. Jednak kiedy miesiąc później firma przedstawiła obiecujące analizy dotyczące możliwości wydobycia ok. 30/40 mld m3 możliwego do wydobycia metanu oraz 18 mld3 płynnych gazów ziemnych, uzyskano informację, że przewidywany okres wydobycia surowców mógłby trwać do 30 lat, a niemała część wpływów z podatków mogłaby trafić do budżetu miasta – prezydent i radni bardziej przychylnie odnieśli się już do pomysłu.

Firma w tym czasie prowadziła już bowiem na podstawie posiadanej koncesji badania sesjmograficzne na wodzie i na lądzie, które miały potwierdzić szanse na wydobycie gazu. W czasie sesji w listopadzie 2019 r. prezes kanadyjskiej firmy CEP P. Putman zapewniał, że mimo posiadania również koncesji na wydobycie ropy nie jest ona zainteresowana z kolei penetracją tego obszaru pod tym kątem.

Jeśli wydobycie gazu dojdzie do skutku to konieczne będzie wybudowanie instalacji wydobywczych na morzu i na lądzie, co może zająć obszar ok. 27ha. Gdzie docelowo zlokalizowana będzie stacja uzdatniania gazu nie wiadomo, ale nieoficjalnie mówi się o terenach Świnoujście - Przytór. Zdaniem Kanadyjczyków budowa zakładu może kosztować nawet do 2,5 mld. zł, a eksploatacja złoża może oznaczać wpływy do świnoujskiego budżetu w wysokości około 50 mln zł rocznie. Dodatkowo, do miasta miałoby trafić 60 proc. wpływów z opłaty eksploatacyjnej płaconej przez spółkę od każdego tysiąca metrów sześciennych lub tony wydobytego gazu. To oczywiście bliżej nieokreślona przyszłość i na razie obietnice.

Kanadyjczycy zapowiadali też bowiem w 2019 r., że gaz wydobyty ze złoża Wolin trafiać będzie na rynek polski, a potencjalni klienci to zakłady chemiczne w Policach, statki napędzane LNG, lokalny rynek oraz inne rynki w Polsce. Central European Petroleum z siedzibą w Kanadzie została założona w 2006 r. Firma jest prywatną spółką, która koncentruje się na poszukiwaniu złóż gazu ziemnego we wschodnich Niemczech i Polsce.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/75969/