iswinoujscie.pl • Środa [15.06.2022, 18:11:07] • Międzyzdroje

OZE przyszłością dla wysp Uznam i Wolin? Ciekawe analizy i badania

OZE przyszłością dla wysp Uznam i Wolin? Ciekawe analizy i badania

fot. Organizator

Czy transformacja energetyczna wysp Uznam i Wolin to dobry kierunek rozwoju na najbliższe lata? Jakie należy podjąć działania, by zapewnić tym terenom niezależność energetyczną? Czy zielona transformacja dla Świnoujścia czy Międzyzdrojów może przynieść wymierne korzyści już teraz? We wtorek, 28 czerwca 2022 r. polscy i niemieccy partnerzy oraz eksperci z zakresu transformacji energetycznej podsumują projekt MoRE „Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin”. Będzie to okazja do prezentacji rekomendacji dla tych terenów.

Głównym celem prowadzonych badań i analiz w ramach tego transgranicznego przedsięwzięcia jest docelowo zwiększenie udziału energii odnawialnych w regionalnej gospodarce. Z tego względu polscy i niemieccy partnerzy dokładnie przeanalizowali potencjał i możliwości wykorzystania OZE ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznej przestrzeni wysp Uznam i Wolin. W efekcie powstały rekomendacje uwzględniające specyfikę tych terenów, w tym sezonowy wzrost zapotrzebowania na energię.

Podczas konferencji podsumowującej zaplanowano prezentację produktów projektu takich jak:

Portret energetyczny wysp Uznam i Wolin
Koncepcja transformacji energetycznej w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń przez pojazdy spalinowe w miejscowościach turystycznych na przykładzie miasta Międzyzdroje
Masterplan oświetlenia przestrzeni publicznych na przykładzie Świnoujścia
Przykłady najlepszych praktyk w zakresie rozwiązań energetycznych i samowystarczalności energetycznej
Możliwości rozwoju e-mobilności na obszarze wysp Uznam i Wolin
Międzygminna współpraca energetyczna – doświadczenia strony niemieckiej
Koncepcja dążenia do samowystarczalności energetycznej wysp Wolin i Uznam.

Wdrożenie opracowanych dla samorządów koncepcji projektowych mogłoby natychmiast przełożyć się na konkretne efekty, w tym m.in. na poprawę jakości powietrza czy zmniejszenie zużycia energii. Przykładem jest koncepcja budowy parkingów buforowych w Międzyzdrojach wraz systemem pozyskiwania energii słonecznej, której realizacja przyczyni się do znaczącej redukcji ruchu pojazdów i emisji zanieczyszczeń w strefie nadmorskiej, a także przygotowany dla Świnoujścia Masterplan definiujący na nowo efektywny energetycznie i jednocześnie efektowny sposób oświetlenia najważniejszych przestrzeni miasta.

Do niemniej istotnych rezultatów projektu należy zaliczyć rozpropagowanie wśród samorządowców wiedzy o kierunkach transformacji energetycznej i potrzebie starannego przemyślenia ścieżki transformacji, w szczególności systemów wytwarzających i dostarczających ciepło sieciowe, konieczności odchodzenia od paliw kopalnych (w tym gazu), w tym przez wykorzystanie nowych technologii i potencjału naszego nadwodnego regionu dla produkcji wodoru.

W ramach projektu wykonano również badania termowizyjne tkanki budowlanej, w tym poddanej już termomodernizacji (ok. 2 800 termogramów w 15 miejscowościach wysp). Rezultaty badań potwierdzają, że na poziomie poszczególnych budynków wciąż jest dużo do zrobienia i poprawy, a jest to jeden z ważniejszych elementów transformacji energetycznej i redukcji rosnących kosztów zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia budynków.

Efekty i doświadczenia projektu MoRE będą mogły być z powodzeniem wdrażane w całym regionie, w tym z wykorzystaniem wsparcia z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego na lata 2021 – 2027.

Udział w konferencji
Konferencja podsumowująca polsko-niemiecki projekt MoRE „Modelowy Region Energii Odnawialnych Wysp Uznam i Wolin” (INT190) odbędzie się 28 czerwca 2022 r. (w godzinach 11:00 – 16:30) w budynku Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach (przy ul. Bohaterów Warszawy 20.).


Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski i niemiecki.

W celu zgłoszenia udziału w konferencji prosimy o przesłanie zwrotnie na adres info@rbgp.pl następujących danych: imię i nazwisko, nazwę reprezentowanej instytucji/firmy/organizacji, adres mailowy do kontaktu. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 20 czerwca br. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o możliwości udziału w konferencji decydować będzie kolejność zgłoszenia. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Partnerzy projektu: RBGPWZ w Szczecinie – partner wiodący, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie (ZUT), Gmina Miasto Świnoujście, Gmina Międzyzdroje oraz Ministerstwo Energii, Infrastruktury i Digitalizacji Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Schwerin, Niemcy).

Partnerzy stowarzyszeni: Uniwersytet Szczeciński, Państwowa Agencja ds. Energii i Ochrony Klimatu Meklemburgii Pomorza Przedniego (LEKA MV), gmina Wolin, Biuro Planowania Przestrzennego i Planowania Krajowego Pomorza Przedniego (AfRL), Powiat Vorpommern-Greifswald

Projekt INT 190 jest współfinansowany ze środków Programu Interreg VA Polska/Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia.


Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
tel. (+48 91) 48 07 249; fax (+48 91) 48 93 987
e-mail: rzecznik@wzp.pl, ewolf@wzp.pl
www.wzp.pl, www.facebook.com/PomZachodnie

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/75553/