iswinoujscie.pl • Niedziela [12.06.2022, 22:45:36] • Świnoujście

Wolińsko – Uznamska Dolina Wodorowa w Świnoujściu? A co to i po co?

Wolińsko – Uznamska Dolina Wodorowa w Świnoujściu? A co to i po co?

fot. iswinoujscie.pl

W dniu 3 czerwca 2022 r. Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podpisał list intencyjny w sprawie powstania Uznamsko – Wolińskiej Doliny Wodorowej. List został podpisany z Piotrem Kosowiczem prezesem zarządu spółki EcoEnergyH2 Sp. z o.o oraz Kazimierzem Frukaczem dyrektorem zarządzającym Task Engineering GmbH i współwłaścicielem stoczni Alumare. List intencyjny i zakres zaangażowania świnoujskiego samorządu nie był przedmiotem dyskusji Rady Miasta. Jest to więc indywidualna decyzja Prezydenta Janusza Żmurkiewicza.

Pomysł najogólniej mówiąc ma polegać na pozyskaniu środków unijnych do produkcji tzw. zielonego wodoru, który mógłby być wykorzystywany do wykorzystywania wodoru jako źródła energii w zeroemisyjnym i niskoemisyjnym transporcie lądowym i morskim, włącznie z bunkrowaniem statków oraz budową nowoczesnych statków z napędem wodorowym. W idei dolin wodorowych ważne jest powstanie ich łańcucha, czyli miejsc produkcji, infrastruktury i wykorzystania wodoru, co jest opłacalne jeśli odbywa się w promieniu 150 km od miejsca produkcji. W założeniu projekt ma być też zapleczem naukowo - badawczym dla firm, które mogą przystępować do tego projektu jako członkowie wspierający.

Projekt owiany jest tajemnicą. Sprawdziliśmy w KRS sygnatariuszy listu. Osoba pana Kazimierza Frukacza nie jest anonimowa w Świnoujściu. Jest właścicielem i współwłaścicielem kilku firm zajmujących się m.in. działalnością stoczniową (ALUMARE, spółka Poltramp Yard w likwidacji) ale i budownictwem (jest współwłaścicielem spółki GIF, która zbudowała zespół apartamentowy przy ul. Uzdrowiskowej). Ciekawostką za to jest fakt, że spółka EcoEnergyH2 została zarejestrowana przez Piotra Kosowicza niecały rok temu, 25.06.2021r., a jej kapitał założycielski to …. 5.000 zł. Firma zarejestrowana jest na adres ul. Portowej 16 w Świnoujściu. Wcześniejsze informacje o działalności P. Kosowicza dotyczą zarządzania firmą Balamara Resources Ltd. i planami nabycia kopalni Makoszowy. Wiedzy o innych sukcesach niestety brak. Ze strony internetowej firmy wynika, że projekt ma posłużyć zasadniczo do pozyskania środków na wybudowanie 2 stateczków z napędem wodorowym.

Wolińsko – Uznamska Dolina Wodorowa w Świnoujściu? A co to i po co?

fot. iswinoujscie.pl

Wydaje się więc, że pod przykrywką jakże modnych ostatnio idei proekologiczności i niskoemisyjności oraz rozwoju nowych technologii, samorząd Świnoujścia wchodzi w prywatny projekt, który ma mieć na początek wydobycie pieniędzy z UE dla prywatnych firm. Dlaczego takiego zaangażowania świnoujski Prezydent nie wykazał przy ratowaniu świnoujskiej Morskiej Stoczni Remontowej?

Oby na liście intencyjnym się skończyło Jedyne być może korzyści będą dotyczyły wtedy tylko propagandy sukcesu obecnego Prezydenta i jego zastępczyni.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/75518/