To niezmiennie od lat jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce gromadzące kilkuset uczestników z kraju i zagranicy. W jego trakcie menedżerowie, naukowcy i eksperci wraz z przedstawicielami rządów oraz instytucji europejskich rozmawiać będą na tematy związane z branżą morską.
Uroczysta inauguracja Kongresu zaplanowana jest na 29 czerwca w Operze na Zamku. Także w tym dniu odbędą się trzy debaty plenarne, których tematyka nawiązuje do bieżących wydarzeń na świecie, jak m.in. wojna na Ukrainie, czy popandemicze ożywienie w logistyce i transporcie, mające wpływ na gospodarkę morską:
1. Przeciwdziałanie – Transformacja – Odporność: strategia dla branży morskiej w dobie kryzysu.
2. Rewizja sieci TEN-T gwarancją stabilności i ciągłości strategii transportowej Europy.
3. Zielona transformacja w gospodarce morskiej – szanse i wyzwania.
Drugi dzień natomiast to 18 paneli dyskusyjnych związanych z portami, żeglugą, ekologią oraz digitalizacją i innowacjami. Tym razem uczestnicy debatować będą w salach Centrum Konferencyjnego Hotelu Radisson Blu w Szczecinie.
Aby wziąć udział w Kongresie należy się zarejestrować. Szczegółowy program wydarzenia wraz z formularzem rejestracyjnym dostępne są na stronie: kongres-morski.com.pl/
Organizatorem 9. Międzynarodowego Kongresu Morskiego jest Klaster Morski Pomorza Zachodniego, z kolei współorganizatorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Ministerstwo Infrastruktury.
Patronat honorowy nad tym najważniejszym wydarzeniem gospodarki morskiej sprawuje Ministerstwo Infrastruktury oraz Wojewoda Zachodniopomorski. Resort pełni też rolę opiekuna merytorycznego Kongresu.
(Monika Woźniak-Lewandowska)