-W naszych miastach stale rośnie liczba uczestników ruchu, także na chodnikach. Rowerzyści, osoby przemieszczające się na hulajnogach, rolkarze, biegacze. A wśród nich rodzice i maluchy w wózkach. Dlatego musimy dbać o siebie nawzajem i szczególnie uważać tam, gdzie nasze drogi się spotykają - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska Fundacji Rodzic w mieście.
Wózek „naszpikowany” technologią
– Koncepcja wózka dziecięcego nie zmieniła się istotnie od XIX wieku. Chcieliśmy, skorzystać z naszej wiedzy technologicznej i wspólnie z producentem wózków ibebe pokazać w ramach tej kampanii jak taki wózek wyglądałby, gdyby „naszpikować go” technologią – mówi Anna Nowak, Creative Technology Manager, z agencji Isobar (dentsu Polska). – Wyposażyliśmy prototyp w czujniki ultradźwiękowe, które są w stanie wykryć zbliżający się pojazd w martwym polu. Zamontowaliśmy także mechanizm „hill hold control”, który zatrzymuje wózek, gdy zacznie staczać się z górki. To również zainstalowane czujniki wykrywające ruch przed wózkiem i w razie zagrożenia zatrzymujące go.
55% rodziców wozi dziecko w wózku codziennie
Apel do uczestników ruchu i zaprojektowanie „wózka przyszłości” to nie wszystko. W ramach kampanii społecznej przeprowadzono także badanie, dotyczące poczucia bezpieczeństwa wśród rodziców.
Częstotliwość przemieszczanie się z dzieckiem w wózku, w zależności od celu
55% respondentów zadeklarowało w nim, że codziennie przemieszcza się, wioząc dziecko w wózku, a aż 89% robi to co najmniej raz w tygodniu. Oznacza to, że rodzice regularnie mierzą się z okolicznościami, które mogą być potencjalnie niebezpieczne i wymagają wzmożonej uwagi. Największy odsetek (78%) respondentów deklaruje, że czuje się bezpiecznie, idąc z dzieckiem w wózku na spacer w parku lub w okolicy domu (76%). Jednak nie wszędzie to poczucie bezpieczeństwa jest tak wysokie.
-Rodzice zdecydowanie mniej bezpiecznie czują się tam, gdzie infrastruktura nie jest projektowana z myślą o nich - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska Fundacji Rodzic w mieście. - W codziennej drodze do żłobka czy przedszkola, na chodniku, tam gdzie natężenie ruchu jest duże, poczucie bezpieczeństwa spada o ponad 30%.
Na obniżenie poczucia bezpieczeństwa w trakcie przemieszczania się z dzieckiem w wózku wpływają.
Powodami obniżenia poczucia bezpieczeństwa podczas podróży z dzieckiem według rodziców są: brak chodnika (wskazało 76% badanych), mała odpowiedzialność kierowców lub jej brak (74%), nadmierna prędkość innych osób na chodniku (71%), duże natężenie ruchu samochodowego w okolicy (69%).
– Interesującym jest, że tylko 35% badanych zadeklarowało, że w ich odczuciu miasto, w którym mieszkają jest zaprojektowane z uwzględnieniem potrzeb rodziców wożących dzieci w wózkach – dodaje Agnieszka Krzyżak-Pitura.
Bezpieczni na pasach?
– Zależało nam na sprawdzeniu, czy rodzice czują się bezpiecznie, przechodząc z dzieckiem przez przejście dla pieszych. To miejsce na jezdni, na którym pieszy jest szczególnie chroniony, a jednak jedynie 47% rodziców zadeklarowało, że czuje się bezpiecznie - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska Fundacji Rodzic w mieście. - Te miejsca wymagają zachowania najwyższej uwagi szczególnie od kierowców.
Na obniżenie poczucia bezpieczeństwa w trakcie przemieszczania się z dzieckiem w wózku wpływają.
Za najbardziej negatywnie wpływające na poczucie bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych rodzice wskazywali: nieodpowiedzialność kierowców (78% badanych), samochody parkujące blisko przejścia (72%), brak azylu dla pieszych (58%).
12% rodziców zwraca uwagę na technologie w wózkach
Rodzice zostali zapytani także o to, jak dbają o bezpieczeństwo dzieci. Badani wśród najczęściej wykorzystywanych rozwiązań wskazywali foteliki najwyższej jakości (64% respondentów) oraz akcesoria zabezpieczające przestrzeń domową (63%).
– Wśród tych odpowiedzi nisko uplasowało się wykorzystanie innowacyjnych technologii takich jak elektroniczna niania czy aplikacje dla rodziców (21% respondentów). Gdy zapytaliśmy natomiast, co wpływa na wybór wózka dla dzieci, tylko 12% rodziców odpowiedziało, że wyposażenie w innowacyjne rozwiązania technologiczne – wskazuje Anna Nowak, Creative Technology Manager, Isobar (dentsu Polska) i dodaje: – Prawdopodobnie trudno nam sobie wyobrazić jak taki ulepszony technologicznie wózek miałby wyglądać i w jaki sposób mógłby polepszyć bezpieczeństwo.
Przydatność rozwiązań technologicznych możliwych do zastosowania w wózkach dziecięcych
– Z naszego badania o bezpieczeństwie możemy wyciągnąć więc interesujący wniosek. Rodzice są dosyć konserwatywni, gdy chodzi o bezpieczeństwo swoich dzieci. Może to mieć różne przyczyny: małą dostępność nowoczesnych technologii lub ich wysoką cenę, brak powszechnej świadomości istnienia takich produktów lub po prostu duże zaufanie do sprawdzonych, tradycyjnych metod – mówi Anna Nowak.
Badanie zostało zrealizowane w lutym 2022 przez DDS na panelu Norstat (próba: 400 rodziców dzieci w wieku do 3 lat).
Paulina Kozłowska
PR Executive