iswinoujscie.pl • Wtorek [26.04.2022, 15:17:37] • Świnoujście

„Długie życie dla wszystkich” Europejski Tydzień Szczepień 24 – 30 kwietnia 2022

„Długie życie dla wszystkich”  Europejski Tydzień Szczepień 24 – 30 kwietnia 2022

fot. Organizator

W dniach 24 - 30 kwietnia 2022r. obchodzimy Europejski i Światowy Tydzień Szczepień. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Długie życie dla wszystkich”. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem jej jest podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych oraz zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Szczepienie polega na podaniu pacjentowi (przez uprawniony do tego personel medyczny) szczepionki przeciw chorobie zakaźnej, by organizm pacjenta się na nią uodpornił. Może być ono wykonywane w podmiotach prowadzących działalność leczniczą (w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i praktykach lekarskich).

Procedura szczepienia zawsze obejmuje dwie podstawowe czynności: badanie lekarskie, na podstawie którego lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia (lub podejmuje decyzję o odroczeniu) oraz podanie szczepionki.

Szczepionka to produkt pochodzenia biologicznego, zawierający antygeny zdolne do indukcji określonych procesów immunologicznych, warunkujących powstanie trwałej odporności bez wywoływania działań toksycznych.

Pamiętajmy:
• Szczepienia ratują życie.
• Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
• Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
• Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
• Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
• Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.


Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świnoujściu
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/75010/