Podczas czwartkowej sesji nadzwyczajnej radna Rachtan przedstawiła swoje wyjaśnienia. Potwierdziła, że prowadzi działalność w Szkole Podstawowej nr 1, ale kiedy w styczniu 2020 r. przyjęła mandat radnej zmieniła umowę i zawarła ją w formie podnajmu z podmiotem prywatnym. Radną wspierał jej prawnik, który podważył opinię prawną wystawioną przez radcę prawnego UM Macieja Nowickiego, jednoznaczną z kolei, że do złamania przepisów ustawy doszło.
Pomiędzy prawnikami doszło do wymiany opinii. Ostatecznie radni z Koalicji Obywatelskiej (Borowski, Jabłońska, Waga, Góreczny) Klubu Wybieram Świnoujście (Ilczuk, Zdybel, Koss, Kowalski, Niewiarowski), a także jeden radny Lewicy (Szpytko) zagłosowali za odmową wygaszenia mandatu radnej Rachtan.
Za odwołaniem radnej zagłosowali radni Grupy Morskiej (Marszałek, Nowicki), Prawa i Sprawiedliwości (Mrozek, Staszyński, Jurkiewicz), a także radna Lewicy (Agatowska). Pozostała część radnych Lewicy wstrzymała się od głosu (Teterycz, Bartkowiak, Włodarczyk, Kaczmarek).
Rada Miasta najpierw odrzuciła uchwałę stwierdzającą, że mandat należy wygasić, a następnie przyjęła uchwałę o odmowie wygaśnięcia mandatu radnej Rachtan.
Teraz ruch jest po stronie Wojewody. Doszło bowiem do zaskakującej sytuacji gdzie oficjalna opinia prawna wystawiona przez Kierownika Biura Prawnego Urzędu Miasta zostaje podważona przez część radnych koleżeńsko związanych z radną, która oficjalnie potwierdziła, że prowadzi działalność w Szkole, co jest złamaniem zapisów ustawy o samorządzie gminnym i podstawą do wygaszenia mandatu.
Czy Wojewoda samodzielnie oceni wyjaśnienia radnej i jej prawdziwą sytuacje prawną, czy uzna decyzję radnych okaże się w ciągu miesiąca.