infor.pl • Czwartek [27.11.2008, 02:57:50] • Polska

W 2009 roku zmienią się warunki niezbędne do uzyskania renty

W 2009 roku zmienią się warunki niezbędne do uzyskania renty

Edward Bock( fot. istockphoto.com )

Osobom urodzonym po 1948 roku, które wystąpią w 2009 roku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy, ZUS obliczy ją według nowych zasad.

Ukończyłam 45 lat. Obecnie przechodzę kompleksowe badania lekarskie i za kilka miesięcy będę chciała wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wiem, że od nowego roku zmienią się zasady ustalania tego świadczenia. Czy dotyczą one również warunków, które będę musiała spełnić, aby otrzymać rentę - pyta pani Anna z Konina.

Nie. W przyszłym roku nie zmienią się warunki wymagane do uzyskania takiej renty.

1 stycznia 2009 r. wejdą w życie nowe zasady obliczania renty z tytułu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które z wnioskiem o to świadczenie wystąpią najwcześniej 1 stycznia 2009 r. Zatem ZUS obliczy pani rentę według nowych przepisów. Nie zmienią się natomiast, również dla osób urodzonych po 1948 roku, warunki wymagane do jej przyznania.

Głównym warunkiem uzyskania renty nadal będzie stwierdzenie niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS. Ponadto, jak dotychczas, trzeba legitymować się odpowiednim okresem składkowym i nieskładkowym, który zróżnicowany jest zależnie od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy, i wynosi od jednego roku (jeżeli niezdolność powstała przed ukończeniem 20 lat) do pięciu lat (jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat).

W przypadku osób, u których niezdolność do pracy powstała powyżej 30. roku życia, wymagany staż ubezpieczeniowy musi przypadać na ostatnie dziesięciolecie przed zgłoszeniem wniosku lub przed dniem powstania niezdolności do pracy - w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla osoby zainteresowanej.

Udowodnienia odpowiedniego wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych nie wymaga się od osób:

• które zgłoszono do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu sześciu miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej, a do dnia powstania niezdolności do pracy miały - bez przerwy lub z przerwami nie przekraczającymi łącznie sześć miesięcy - jakiekolwiek okresy składkowe lub nieskładkowe,

• u których niezdolność do pracy spowodował wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Jak dotychczas, ZUS będzie też wymagał, aby niezdolność do pracy powstała w jednym z wymienionych w ustawie emerytalnej okresów składkowych lub nieskładkowych bądź też nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Z tego warunku będą zwolnione osoby, które udowodniły okres składkowy i nieskładkowy w łącznym wymiarze co najmniej 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn) oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.

MAREK OPOLSKI

PODSTAWA PRAWNA
• Art. 57-58 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

• Art. 1 ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, uchwalonej 17 października 2008 r. przez Sejm (Senat nie wniósł poprawek).

Źródło: Gazeta Prawna nr 230 z dnia 2008-11-25

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/7451/