iswinoujscie.pl • Piątek [14.01.2022, 08:31:45] • Świnoujście

Świnoujska policja prowadzi czynności w sprawie groźnego wypadku z udziałem dźwigu

Świnoujska policja prowadzi czynności w sprawie groźnego wypadku z udziałem dźwigu

fot. iswinoujscie.pl

Wracamy do tematu groźnego wypadku na terenie budowy przy ulicy Grunwaldzkiej. Na początku stycznia przewrócił się tam dźwig. Urządzenie spadło poza teren budowy. Przewrócony dźwig wylądował na terenie parkingu. Teraz wyjaśnieniem przyczyn tego zdarzenia zajmuje się świnoujska policja. Na miejsce wypadku przyjechał policjant z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego wraz z technikiem kryminalistyki. Kontrolę na terenie budowy przeprowadził także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świnoujściu.

- Przedmiotowe zdarzenie nie zostało zgłoszone w dniu zaistnienia na stanowisko kierowania KMP w Świnoujściu. W dniu 06 stycznia 2022 roku, po uzyskaniu informacji o przedmiotowym zdarzeniu, z polecenia pełniącego obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu, na miejsce zadysponowany został policjant Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego wraz z technikiem kryminalistyki, którzy wykonali na miejscu zdarzenia niezbędne dla sprawy czynności. Aktualnie prowadzone są czynności w sprawie - poinformował sierż. Kamil Zwierzchowski z KMP w Świnoujściu.

Na miejscu pojawił się także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który przeprowadził kontrolę.

- Informuję, że w dniu 11 stycznia 2022 r. przeprowadzona została kontrola budowy realizowanej w oparciu o decyzję Prezydenta Miasta Świnoujście Nr 56/PB/2021 z dnia 13 kwietnia 2021r. znak: WUA.6740.283.2020.AP (teren sąsiadujący z posesją o adresie ul. Grunwaldzka 45) w zakresie określonym przepisami art. 84a ust. 1 ustawy Prawo budowlane, tj.:
zgodności realizacji robót budowlanych z przepisami prawa budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określonymi w decyzji o pozwoleniu na budowę, sprawdzenia posiadania przez osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie odpowiednich uprawnień budowlanych, sprawdzenia wyrobów budowlanych wbudowanych w obiekt w zakresie przepisów art. 10 ustawy o wyrobach budowlanych, oraz dodatkowo sprawdzenia wygrodzenia terenu budowy i właściwego jej oznakowania, prowadzenia dokumentacji budowy oraz posiadania na terenie budowy planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
- wyjaśnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świnoujściu, Monika Mizińska.

PINB w Świnoujściu wskazuję także, że w sprawie dopuszczenia do eksploatacji urządzenia dźwigowego właściwy jest Urząd Dozoru Technicznego, zaś w zakresie kontroli warunków bezpieczeństwa pracy i ich zgodności z przepisami - organy Państwowej Inspekcji Pracy.

Całym tym wydarzeniem najbardziej przerażeni byli mieszkańcy pobliskiego osiedla. Tym razem cudem udało się uniknąć nieszczęścia i nikomu nic się nie stało.


Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/73730/