iswinoujscie.pl • Poniedziałek [10.01.2022, 18:25:12] • Szczecin

Noworoczny koncert prezydencki - Natalia Kukulska i Paweł Tomaszewski

 	Noworoczny koncert prezydencki - Natalia Kukulska i Paweł Tomaszewski

fot. Organizator

15 stycznia, w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, odbędzie się Noworoczny Koncert Prezydencki. W tym roku na scenie pojawi się nasz rezydent Paweł Tomaszewski, a wraz z nim wokalistka Natalia Kukulska, gitarzysta Michał Kapczuk, perkusista Michał Dąbrówka oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Nikolii Kołodziejczyk. Początek koncertu o godzinie 19:00.

Tradycją stał się już coroczny styczniowy koncert, na który zapraszamy Państwa wraz z Prezydentem Miasta Szczecin. W tym roku podczas koncertu prezydenckiego w Filharmonii w Szczecinie zabrzmią „Czułe struny". Projekt, który swoją premierę koncertową miał właśnie w złotej sali, zdobył uznanie krytyków i melomanów, stając się bez wątpienia jednym z najważniejszych i największych wydarzeń artystycznych ostatniego roku.

Projekt „Czułe struny" to zbiór dzieł Fryderyka Chopina wybranych przez Natalię Kukulską w porozumieniu z najlepszymi polskimi aranżerami. Stały się one materiałem nowych opracowań. Powstałe wersje to utwory symfoniczne o rozbudowanym charakterze w zakresie użytych środków i instrumentacji. To jednak nie wszystko. Kompozycje otrzymały też zupełnie nowe warstwy tekstowe. Za stronę liryczną utworów odpowiada Natalia Kukulska oraz zaproszone przez nią do współpracy cenione autorki: Kayah, Mela Koteluk, Gaba Kulka, Natalia Grosiak oraz Bovska. Każdy z pięciu aranżerów opracował dwa utwory – mowa o wybitnych osobowościach: Adamie Sztabie, Krzysztofie Herdzinie, Nikoli Kołodziejczyku, Pawle Tomaszewskim oraz Janie Smoczyńskim.

Jak mówi sama artystka: Dotykamy muzyki Fryderyka Chopina. Muzyki niezwykle kunsztownej i pomnikowej. Na pewno wymaga to odwagi, ale jeżeli w muzykę wkłada się całe serce, profesjonalizm i spotykają się ludzie o takich wrażliwościach i talentach, jak moi goście, może z tego wyjść coś pięknego, nowego, a zarazem przypominającego nam o wielkości pierwowzoru.

Opracowań dzieł Fryderyka Chopina od dziesiątek lat podejmują się artyści wszystkich gatunków muzycznych, zaczynając od klasyki, przez jazz, kończąc na muzyce pop. Dzieje się tak, gdyż Chopin w swojej twórczości nie tylko najgłębiej wyraża to, co polskie, ale posługuje się także świetnym językiem muzycznym, który do dzisiaj jest bliski ludziom na całym świecie.

Rafał Ceglarek
Rzecznik prasowy
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/73701/