iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.01.2022, 22:28:47] • Świnoujście

Miasto lekceważy nasze bezpieczeństwo?

Miasto lekceważy nasze bezpieczeństwo?

19 grudnia 2021( fot. Sławomir Ryfczyński )

Bezpieczeństwo użytkowników dróg, powinno być priorytetem dla prowadzącego remont ulicy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wygląda jednak na to, że wykonawcy i miejscy urzędnicy przepisów prawa nie znają, albo uważają, że przepisy ich nie dotyczą. Sprawa jest o tyle ważna, że dotyczy naszego bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nadzoru nad prowadzoną dużą inwestycją drogową na ulicy Grunwaldzkiej. Czy naprawdę oszczędności na kilku ostrzegawczych lampach, warte są zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców Świnoujścia?

Od kilku miesięcy na kilku odcinkach ulica Grunwaldzka jest w remoncie. Warto bowiem pamiętać, że po mieście poruszają się nie tylko mieszkańcy dobrze znający teren, ale też turyści, którzy błądzą potem, bowiem nie każdy posługuje się GPS. Oznakowanie znakami to jedno. Ale przede wszystkim dużo ważniejsze jest też oznakowanie świetlne. Zwłaszcza gdy zamykamy całkowicie przejazd tą ulicą. W innych miastach czy krajach europejskich oznakowanie świetlne jest zawsze. A u nas?

Przypomnijmy zatem co o prawidłowym oznaczeniu takiego miejsca na drodze mówią przepisy, konkretnie zapis Prawa o Ruchu Drogowym w artykule określającym używanie świetlnej sygnalizacji ostrzegawczej:

Światła ostrzegawcze
Lampy ostrzegawcze (U-35) na barierach (U-20) wyznaczają granicę obszaru prowadzonych robót w przypadku niedostatecznej widoczności oraz informują kierowców o występujących na drodze przeszkodach. Światła mogą mieć barwę żółtą i wtedy ostrzegają o zwężeniu drogi, lub czerwoną, które oznaczają jej całkowite zamknięcie. W obu przypadkach muszą zapalać się i gasnąć z określoną częstotliwością.
W przypadku ulicy Grunwaldzkiej przez kilka miesięcy brak było takiego oznaczenia.

Miasto lekceważy nasze bezpieczeństwo?

23 grudnia 2021( fot. Sławomir Ryfczyński )

Za przebieg remontu w tym oznakowanie odpowiada Wykonawca robót. Jednak nadzór nad inwestycją ma inwestor, którym jest Miasto. Po długim okresie obserwacji, 21 grudnia redakcja zadała pytanie w tej sprawie do świnoujskiego magistratu. Niestety do dzisiaj nie dostaliśmy odpowiedzi.

Jednak efekt został osiągnięty. Już po dwóch dniach od zadania pytania, światła na barierach się pojawiły.

Miasto lekceważy nasze bezpieczeństwo?

3 stycznia 2022( fot. Sławomir Ryfczyński )

Dziękujemy więc w imieniu kierowców. Przy okazji przypominamy, że zgodnie z prawem prasowym odpowiedzi należy udzielać bezzwłocznie. Ignorowaniu przepisów prawa z różnych dziedzin zaczyna być jakąś dziwną praktyką w Świnoujściu. Jest niedobrą metodą zarządzania miastem może nie prezydenta, ale przez jego niektórych urzędników na pewno. Może zastępcy prezydenta trochę bardziej pomagaliby prezydentowi w wypełnianiu obowiązków jeśli jest już nimi zmęczony?

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/73595/