- Największą kontynuowaną inwestycją będzie budowa tunelu pod Świną. W przyszłym roku pochłonie ponad 217,5 mln złotych, ale ponad 184 mln to unijne dofinansowanie. Z budżetu miasta natomiast będziemy musieli wydać 33,5 mln złotych - mówi prezydencki rzecznik Jarosław Jaz.
Sporo będzie się działo także na wspomnianym wcześniej Prawobrzeżu.
- Największa inwestycja drogowa, która rozpocznie się w przyszłym roku, to z kolei „Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu" na Warszowie. Obejmie ulice Ludzi Morza, Barlickiego, Ku Morzu, Baza Las i drodze łączącej Ku Morzu z Wolińską. Łączna długość budowanych i przebudowywanych odcinków dróg obejmie ponad 13 kilometrów. Inwestycja nie tylko poprawi się stan wielu dróg, ale odciąży z ruchu wielkich samochodów mieszkalną część Warszowa. Cały jej koszt opiewa na ok. 150 mln złotych. Na przyszły rok w budżecie zapisano na ten cel 103,9 mln złotych. Aż 85,3 mln złotych pochodzić będzie z dofinansowania zewnętrznego, bo uzyskaliśmy środki unijne w wysokości 85% wartości całego zadania - wyjaśnia Jaz.
Z informacji przekazanych przez miasto wynika, że drugą ważną inwestycją w tej części miasta jest budowa węzła przesiadkowego kolejowo-promowego-autobusowego.
- W tej chwili ruszyła już budowa parkingu P&R (zaparkuj i odjedź innym środkiem lokomocji). W przyszłym roku ma rozpocząć się przebudowa placu, gdzie obecnie parkują autobusy i busy - mówi rzecznik prezydenta miasta.
Dokończone zostaną remonty ulic Grunwaldzkiej oraz 1 Maja.
- Wśród kontynuowanych modernizacji dróg, najwięcej pieniędzy pochłoną: dokończenie ulicy Grunwaldzkiej na Uznamie i 1 Maja w Karsiborze. Pierwsza to 19,2 mln (niemal 11 mln złotych to dofinansowanie ze środków unijnych). Druga wraz z budową ciągu pieszo – rowerowego, to kwota 17 mln złotych (11,2 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych). Z własnych dochodów na obie te inwestycje miasto będzie musiało dołożyć prawie 15 mln złotych - informuje Jaz.
Jak informuje miasto w przyszłorocznym budżecie zaplanowano także wydatki na przebudowy jezdni (gminnych i powiatowych) oraz chodników. W sumie jest to kwota niemal 8 mln złotych. Obejmą:
- ulica Sąsiedzka (wykonanie brakującego chodnika (od Polnej do Pomorskiej)
- ulica Pomorska (wykonanie brakującego odcinka chodnika Od Odrzańskiej do Sztormowej)
- ulica Siemiradzkiego (kompleksowy remont; pod warunkiem uzyskania dofinansowania, wniosek został złożony)
- ulica Lechicka (kompleksowy remont; pod warunkiem uzyskania dofinansowania; wniosek został złożony)
- ulica Rybaki (kompleksowa przebudowa, realizacja w latach 2022-2023)
- ulica Wyspiańskiego, odcinek od Matejki do Moniuszki (kompleksowa przebudowa, realizacja w latach 2022-2023)
- ulica Witosa (rozbudowa odcinka łączącego ul. Witosa z ul. Kościuszki).
- drogi dojazdowe do kwartału za przychodnią, gdzie powstaje parking wielopoziomowy.