iswinoujscie.pl • Czwartek [02.12.2021, 18:02:23] • zachodniopomorskie

Marszałek Olgierd Geblewicz na sesji plenarnej EKR w Brukseli. Debata z prezydentem Emmanuelem Macronem

Marszałek Olgierd Geblewicz na sesji plenarnej EKR w Brukseli. Debata z prezydentem Emmanuelem Macronem

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Naszym największym oczekiwaniem wobec prezydencji francuskiej w Radzie UE jest znalezienie szczepionki na upadek demokracji i spadek zaufania do instytucji politycznych w Europie – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas rozmowy z Prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem na forum Europejskiego Komitetu Regionów.

Prezydent Emmanuel Macron w środę wystąpił podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Spotkanie dotyczyło prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, którą Francja obejmie 1 stycznia 2022 r. Dyskutowano o największych wyzwaniach stojących przed UE w dziedzinie gospodarki, ochrony środowiska, bezpieczeństwa zdrowotnego.

- My, liderzy regionalni i lokalni, mamy nadzieję, że podczas prezydencji francuskiej będziemy wspólnie z Państwem pracować nad wprowadzeniem naszych regionów na drogę odnowy, nad realizacją celów Zielonego Ładu, nad ożywieniem europejskiego przemysłu oraz nad znalezieniem właściwych odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na energię i elektryczność – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W debacie nie zabrakło wątków polityczno-społecznych.

- Naszym największym oczekiwaniem wobec prezydencji francuskiej jest znalezienie szczepionki na upadek demokracji i spadek zaufania do instytucji politycznych w Europie – podkreślił Olgierd Geblewicz.

Marszałek zwrócił również uwagę na potrzebę „innowacji w procesie decyzyjnym UE”, tak by odpowiadał on oczekiwaniom współczesnych Europejczyków. Takie zmiany proponują samorządowcy z EKR, którzy reprezentują ponad milion polityków wybranych na szczeblu regionalnym i lokalnym.

- Panie prezydencie, współczesnym Europejczykom nie wystarcza już UE, która zapewnia pokój, stabilność i bezpieczeństwo. Chcą być zaangażowani i decydować o kierunku, w jakim Europa będzie zmierzać w przyszłości. Chcą widzieć, jak w ich rodzinnych miastach rozwijają się europejskie innowacje neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Chcą wiedzieć, że wielkie korporacje płacą uczciwą część podatków. Są zainteresowani komunikowaniem się z Europą z zacisza swoich miast, miasteczek i wsi – mówił Olgierd Geblewicz. - Uważamy, że aby odpowiedzieć na ich potrzeby, musimy wykorzystać wyjątkowe wielopoziomowe sprawowanie rządów w Europie i umieścić je w centrum naszego modelu demokratycznego. Wzmocnienie pozycji polityków regionalnych i lokalnych przy podejmowaniu decyzji w UE zaowocuje lepszą i bardziej uzasadnioną polityką europejską, której siłą napędową będą obywatele.

Marszałek Olgierd Geblewicz zaakcentował tematy podejmowane podczas wydarzeń organizowanych w ramach „Konferencji dla przyszłości Europy”. Podkreślił jednak, że cykl spotkań i debat z obywatelami musi się przełożyć na konkretne działania, zmiany politycznej praktyki. Marszałek wyraził nadzieję, że tym zmianom nada ton właśnie francuska prezydencja w Radzie UE.

- Zwracamy uwagę na kluczową rolę władz lokalnych i regionalnych i będziemy to uwzględniać w trakcie naszej prezydencji – zapewnił prezydent Emmanuel Macron. - Powinniśmy wzmacniać Europę subsydiarności i władze, które znajdują się najbliżej obywateli. Bez samorządów nie bylibyśmy w stanie uporać się z wyzwaniami jakie stawia przed nami pandemia – przypomniał prezydent Francji.

Mówił również o obronie wartości europejskich i ich kontestacji przez niektóre z państw członkowskich.

- Wartości europejskie stanowią blok i nie powinno się ich traktować wybiórczo – stwierdził Emmanuel Macron.

Podkreślił potrzebę powiązania nowych instrumentów finansowych z zasadą praworządności.
Poruszył również kwestie przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z manipulacji w mediach i internecie.

Przed wystąpieniem prezydenta Francji podczas 147 sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów odbyła się debata na temat wzmocnienia demokracji europejskiej, w której uczestniczyli Herman Van Rompuy - szef Rady Europejskiej w latach 2009-2014, były premier Belgii; oraz Renaud Muselier - przewodniczący regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, delegowany przewodniczący Stowarzyszenia Regionów Francji i współorganizator Europejskiego Szczytu Regionów i Miast.

Uczestnicy debaty mówili o wyjątkowym znaczeniu konsultacji z obywatelami zorganizowanych w ramach „Konferencji w sprawie przyszłości Europy”. Podkreślali rolę władz lokalnych i regionalnych (w sumie 1,17 mln samorządowców), które są najbliżej społeczeństwa. I odpowiadają za połowę inwestycji publicznych w UE oraz wdrażanie ponad połowy prawodawstwa UE.

Jeśli UE ma zwiększyć swoją legitymację demokratyczną, konieczne jest większe zaangażowanie szczebla lokalnego i regionalnego w proces decyzyjny UE oraz nawiązanie stałego dialogu z obywatelami – podkreślali uczestnicy dyskusji na forum EKR.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/73299/