Tematami poruszanym podczas konferencji była m.in. demografia polskiej wsi, polityka państwa wobec popegeerowskiej wsi oraz przemiany struktury demograficznej i społeczno-zawodowej ludności wiejskiej.
Przypomnijmy, że III Kongres Demograficzny w Polsce organizowany jest z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej w latach 2021/2022. W programie III Kongresu Demograficznego przedstawione zostaną wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku oraz pogłębione analizy zmian, jakie zaszły w stanie i strukturze ludności Polski od 2012 roku.
- Od początku działalności do końca września 2021 roku Agencja wypłaciła ponad 381,38 mld zł na realizację programów pomocowych dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Dzięki tym środkom polska wieś zmieniła się diametralnie i stała się miejscem atrakcyjnym do życia, pracy i rozwoju zawodowego - mówiła w trakcie konferencji Halina Szymańska, prezes Agencji Resktrutyrzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie a jednocześnie Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Zmieniająca się sytuacja demograficzna jest poważnym wyzwaniem dla polityki społecznej i gospodarczej. Rządowa Rada Ludnościowa – wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym, Polskim Towarzystwem Statystycznym oraz z regionalnymi urzędami statystycznymi – w ramach III Kongresu – zamierza zorganizować w środowiskach naukowych, społecznych, gospodarczych, samorządowych konferencje i publiczne debaty o konsekwencjach postępujących zmian w stanie i strukturze ludności Polski.