Projekt, zakładający wsparcie w zakresie rehabilitacji, obejmie pacjentów onkologicznych z naszego województwa w wieku aktywności zawodowej, deklarujących gotowość do kontynuacji lub podjęcia zatrudnienia po zakończeniu projektu.
- Pacjenci onkologiczni, którzy zakwalifikują się do udziału w projekcie, zostaną objęci rehabilitacją leczniczą dostosowaną indywidulanie do ich potrzeb, otrzymają konsultacje z dietetykiem i psychologiem – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii – Każdy zakwalifikowany pacjent będzie mógł skorzystać z bezpłatnego 10-dniowego turnusu rehabilitacyjnego organizowanego w ZCO. Jeśli pandemia nie stanie na przeszkodzie, będziemy też organizować nadmorskie turnusy wyjazdowe.
Podczas rehabilitacji w ramach projektu wykorzystywany będzie m.in. nowoczesny system RehaCom, służący do treningu funkcji poznawczych pacjenta.
- Jesteśmy drugim ośrodkiem onkologicznym w Polsce posiadającym RehaCom oraz pierwszym onkologicznym, który ma moduł oceny – dodaje dyrektor Adrian Sikorski - Ten moduł w systemie RehaCom pozwala ocenić funkcje poznawcze pacjenta przed przystąpieniem do treningu, opracowuje zalecenia treningu biorąc pod uwagę wynik oceny początkowej oraz pokazuje postępy pacjenta.
Korzyści z udziału w projekcie dla pacjentów to zmniejszenie częstości występowania bólu
i wybranych zaburzeń czynności (tj. ograniczona ruchomość w stawach, obrzęk chłonny). Zgodnie
z założeniem, w wyniku projektu co najmniej 60% uczestniczących w nim pacjentów ma utrzymać swoje aktualne zatrudnienie bądź znaleźć nową pracę. Projekt przyniesie też korzyści personelowi medycznemu, który przygotowując się do projektu, będzie uczestniczył w szkoleniach podnoszących ich umiejętności z zakresu rehabilitacji, fizjoterapii i wsparcia psychoonkologicznego pacjentów.