Kto jest objęty badaniem kontrolnym?
Badanie realizowane będzie na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).
Metody badania
Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).
Pytania w badaniu kontrolnym
Ankieter pytać będzie m.in. o to, gdzie respondent mieszkał w dniu 31 marca 2021 r., o poziom wykształcenia, przynależność narodowo-etniczną, własność mieszkania. Ważne: ankieter nie zapyta o zarobki, majątek, posiadane kosztowności, numer karty, PIN, dokumenty bankowe, numer konta, sprawy skarbowe, planowane inwestycje finansowe itp. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie spis.gov.pl.
Bezpieczeństwo danych
Pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i objęte są tajemnicą statystyczną. Każda osoba biorąca udział w badaniu ma zapewnioną pełną anonimowość.
Podobnie jak w przypadku Spisu Powszechnego, udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.
Aktualne informacje o badaniu kontrolnym dostępne są na stronie spis.gov.pl.
Anna Kamińska
Kierownik Działu
Badań Regionalnych i Udostępniania Informacji
Zachodniopomorski Ośrodek Badań Regionalnych