iswinoujscie.pl • Środa [10.11.2021, 07:49:15] • Świnoujście

Bohaterowie Codzienności na 100-lecie Niepodległości

Bohaterowie Codzienności na 100-lecie Niepodległości

fot. Organizator

W ramach kontynuacji obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości Miejski Dom Kultury filia Warszów organizuje corocznie cykl wydarzeń kulturalnych pt „ Bohaterowie Codzienności na 100-lecie Niepodległości". Tradycyjnie od 2018 roku mieszkańcy prawobrzeżnej części Świnoujścia spotykają się po to, aby świętować Odzyskanie Niepodległości przez Polskę, wspomnieć i uczcić pierwszych mieszkańców, pionierów dzielnicy Warszowa oraz bohaterów którzy w naszym codziennym życiu oferują bezinteresowną pomoc w budowaniu i jednoczeniu wszystkich mieszkańców. Pamiętając o tym, że historię tworzą przede wszystkim ludzie naszym obowiązkiem jest zachować w pamięci tych co jako pierwsi budowali dzielnicę Warszów. Byli to osadnicy głównie z tak zwanych Kresów Wschodnich, czyli terenów obecnej Białorusi, Litwy i Ukrainy. Liczną grupę stanowili Wielkopolanie, a także Warszawiacy ale byli w śród nich również pozostali na ziemiach odzyskanych Niemcy jak i Grecy. Nieliczni z nich znali się na rybołówstwie, większość była rolnikami co utrudniało przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Budowali razem nową społeczność w nowej Polsce gdzie dawne umiejętności i przyzwyczajenie nie sprawdzały się.

Dzięki takim spotkaniom na nowo odżywa historia ale ta widziana własnymi oczami nielicznych już żyjących pierwszych osadników.

Warszów...Losy w wyniku wojny rzucił mnie jako 12 letniego chłopca pierwszym transportem z wschodnich ziem RP repatriantów - 50 POLAKÓW do Świnoujścia.Koło wiaduktu była barykada i szlaban z posterunkiem Rosjan.Obok był obóz jeńców Niemców których zatrudniano przy odgruzowaniu.Przewoził prom z Niemidką załogą o nazwie KEHRWIDER malutki parowczyk. W Świnoujściu przydzielał nam kwaterę Niemiecki policjant na ul. Lotsenstrasse późniejsza Pomorska.Z ciekawszych budowli to Huta z wielkim piecem i gruszką Bessemera którą celowo zniszczyli pozostawiając wsad., znajdowała się gdzie obecny parking terminalu promu tam gdzie terminal to była hala a w niej nie dokończony MINENRAUMBOT czyli stawiacz min.Krzątały się tam rosyjskie brygady trofiejne Ognica - Werder torpedownia dochodziły tory kolejowe i nad nimi suwnica bramowa tam też w 45 urzędowali trofiejni.Jak powstała ODRA to tam była sieciarnia impregnatornia fabryka mączki rybnej.Nie było basenów. zbudowano z cegieł Świnoujścia w latach 50 tych chłodnia

Jest to wyjątkowa uroczystość podczas której kapituła, składająca się z najstarszych mieszkańców dzielnicy oraz ludzi kultury i sztuki, przyznaje rokrocznie tytuł " Bohatera Codzienności ". W tym roku postanowiono przyznać 10 takich tytułów tym, którzy w wyjątkowy sposób zaznaczyli rys w historii naszej małej ojczyzny.

MDK Warszów

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/73005/