Kurier Szczeciński • Piątek [14.11.2008, 09:55:02] • Świnoujście

Pałace na działkach

Świnoujskie ogródki działkowe zaczęły przypominać osiedla mieszkaniowe. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świnoujściu podaje, że zarządy ogródków działkowych zgłosiły jak dotąd 83 samowole budowlane.

Ścieki do rowu

Grzeszki działkowców to nie tylko altanki wielkości domów. W magistracie podają, że w mniejszości są ci działkowcy, którym nie można czegoś zarzucić.
- Nielegalna zabudowa, odprowadzenie ścieków do rowów melioracyjnych, brak pojemników na odpady, niewłaściwa gospodarka azbestem, brak toalet… - wylicza nieprawidłowości wykryte na ogródkach działkowych Krzysztof Szpytko, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

- Niektórzy działkowicze postawili sobie na działkach prawdziwe wille - przyznaje jeden ze świnoujskich działkowiczów. - Jak ktoś ma mieszkanie w bloku, to woli przebywać tutaj, bliżej natury. A pozwolenia? Mało komu przeszło to przez myśl. „Altanka” jednego działkowca przypomina pałac.

W świnoujskim magistracie podkreślają, że ogródki działkowe nie służą do mieszkania. Temat nielegalnej zabudowy na działkach poruszany jest prawie na każdej sesji Rady Miasta. Ostatnio przedstawiciele poszczególnych wydziałów spotkali się z działkowcami.

- Staraliśmy się pomóc. Czasami problem bierze się z nieznajomości przepisów prawnych - mówi K. Szpytko.
Zagrożenia stwarzają przede wszystkim nieprawidłowo odprowadzane ścieki. Skoro na działce powstaje dom, to pojawia się problem z nieczystościami.
- Ochrona ujęć wody to najistotniejszy problem - mówi K. Szpytko. - Nie można tolerować nieopróżniania szamb. Jeżeli nieczystości przedostają się do gleby, to mogą skazić ujęcia wody. Nie można także odprowadzać ścieków do rowów melioracyjnych. Niektórzy działkowcy w ten sposób właśnie pozbywają się nieczystości.

Azbest i śmieci w krzakach

Niepokoi także duża ilość rakotwórczego azbestu na działkach. Przechowywany jest on tam bez odpowiednich zabezpieczeń.

Co jeszcze? Korzystanie ze studni głębinowych z pominięciem przepisów, złe usytuowanie pojemników na śmieci czy po prostu śmieci wyrzucone w krzaki - to niektóre rzeczy, które dostrzegli pracownicy magistratu w czasie kontroli na działkach.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadzi postępowania w sprawie samowoli budowlanych. Jak dotąd zarządy ogródków działkowych zgłosiły 83 samowole budowlane.

- W granicach administracyjnych miasta dopuszcza się budowę altan o powierzchni 25 mkw. Na niektórych działkach są jednak altanki o powierzchni 40 m kwadratowych - podaje Monika Mizińska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Bartosz TURLEJSKI

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/7295/