iswinoujscie.pl • Wtorek [19.10.2021, 21:04:02] • Świnoujście

Plecami do mieszkańców

Plecami do mieszkańców

fot. Sławomir Ryfczyński

Arogancja jest złym doradcą, także wtedy kiedy konsultacje społeczne są potrzebne wyłącznie z powodów formalnych. Nie jest tajemnicą, że władza w Świnoujściu nie słucha mieszkańców. Pośród zaproponowanych wczoraj na spotkaniu z zastępcą prezydenta Barbarą Michalską trzech koncepcji nowej organizacji ruchu w mieście, zabrakło rozmowy o rozwiązaniach, uwzględniających normalne codzienne życiowe potrzeby mieszkańców. Otwarte poniedziałkowe spotkanie w Sali teatralnej MDK, dotyczące nowej organizacji ruchu mogło być jedną z ostatnich okazji do publicznego wyrażenia swojej opinii i zadania pytań. Niestety plecy zastępcy Michalskiej, która nie usiadła razem ze swoimi pracownikami, stały się dla mieszkańców jedynym symbolem tego spotkania.

Do otwarcia tunelu zostaje coraz mniej czasu. Jak powinien zmienić się ruch w Świnoujściu gdy dotrze do nas sznur, nie blokowanych kolejkami na prom pojazdów? W tej sprawie jeszcze do końca miesiąca władze prowadzą konsultacje z mieszkańcami, a w poniedziałek odbyło się spotkanie zorganizowane przez zastępcę prezydenta B.Michalską, naczelnika wydziału inwestycji R.Łysiaka, i po. naczelnika wydziału infrastruktury i zieleni miejskiej J.Antczaka.

Władze zapewniają, że przedstawione koncepcje opierają się na bliżej nieokreślonym modelu, który był opracowany w 2018 r. przez fachowców. Na spotkaniu jednak fachowców zabrakło, a obecni w MDK trzej urzędnicy nie potrafili odpowiedzieć na wiele pytań zadawanych przez mieszkańców. Warto też przypomnieć, że pierwsze spotkanie odbyło się ponad 2 lata temu. Teraz na rok przed otwarciem tunelu urzędnicy zaczynają konsultować coś, co gołym okiem widać na ulicach stale korkującego się miasta, że nie nadążyło za rzeczywistością.

Mieszkańców mniej bowiem interesują koncepcje, określające ogólne założenia nazywane scenariuszami. Zdecydowanie bardziej chcieliby wiedzieć czy przyjęcie któregoś z nich nie spowoduje, że nie dojadą do miejsca pracy, nie dowiozą dziecka do żłobka, ich firma nie zostanie odcięta od dostaw towaru, że wreszcie klienci nie dotrą wygodnie w pobliże placówek handlowych czy usług. No i czy nadal będą mogli przyjeżdżać turyści, z których żyje miasto.

„To nie jest jeszcze etap tak szczegółowych rozwiązań”- wyjaśniał naczelnik Łysiak. Dopytujących przekierowywał do zagłębienia się w treść zamieszczanych w internecie opisów opartych na Koncepcji. Jak zapewnił, tam właśnie odnaleźć można informacje jaka komunikacyjna przyszłość czeka mieszkańców i klientów ich firm. Tylko skoro mieszkańcy mają sobie poczytać urzędniczy dokument – to po co było organizować spotkanie?

Plecami do mieszkańców

fot. Sławomir Ryfczyński

Miasto proponuje trzy warianty ruchu: W „zachowawczym” niewiele ma się zmienić. W przypadku jego wyboru priorytet w ruchu miałyby samochody osobowe, ruch na ulicach nie zostałby ograniczony, żadna ulica nie zostałaby wyłączona z ruchu, ale spodziewać należałoby się zalania miasta autami z tunelu i mniejszej ilości pieszych i rowerzystów.

W scenariuszu „zrównoważonym” pojawiłyby się strefy ograniczonego ruchu, nowe deptaki, droższa strefa parkowania, ale żadna ulica nie zostałaby zamknięta. Samochodów nie objęłyby w tym wariancie ograniczenia, ale na szczególne „fory” w organizacji przemieszczania mogliby liczyć rowerzyści i piesi.

Trzeci wariant władze określają jako „zorientowany na mieszkańców” i on ma wprowadzić najwięcej „szykan” dla kierowców. Jak zauważyli zgromadzeni mieszkańcy, scenariusz ten jest najbardziej restrykcyjny właśnie dla samych mieszkańców, ale też ograniczy przyjazdy turystów.

Mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie zgłaszali wiele uwag i krytycznych opinii co do braku informacji o konkretnych rozwiązaniach. Jedno jest pewne; po otwarciu stałej przeprawy zainteresowanie gości do odwiedzenia Świnoujścia samochodem wzrosnąć ma o co najmniej 25%. Spodziewać się trzeba większej ilości przyjazdów z Polski, ale i z Niemiec. Gdzie ci wszyscy ludzie się zatrzymają skoro nie ma ani jednego parkingowca? Jak będzie się żyło i jeździło po mieście mieszkańcom? Co się stanie, kiedy w tunelu dojdzie do wypadku? Jak przejdzie kondukt pogrzebowy przez ul. Wschodnią?

Władze zapewniają, że wciąż zależy to od woli mieszkańców. Do końca miesiąca swoje uwagi każdy może składać pisząc na adres konsultacje@um.swinoujscie.pl albo wrzucając kartki ze swoimi uwagami do specjalnej skrzynki w urzędzie.

Po zakończeniu konsultacji, decyzję o tym, którą koncepcję przyjąć do realizacji prezydent przedstawi Radzie Miasta. Zarządcą dróg w mieście jest prezydent, ale jak widać on i jego zastępczyni ten gorący kartofel próbują przerzucić na mieszkańców i radnych. W obliczu widocznych zaniedbań w ostatnich latach w budowie parkingowców i szukaniu inteligentnych rozwiązań komunikacyjnych – widać, że każda decyzja będzie dzisiaj uderzała w mieszkańców, przedsiębiorców i turystów.

Kto zje tą czarną polewkę, którą podaje prezydent i jego zastępczyni?

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/72736/