Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wystąpiło do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o zatwierdzenie kolejnej Taryfy dla ciepła. Na razie nie ujawnia planowanych stawek.
W chwili obecnej trwa postępowanie administracyjne. Średni wzrost cen i opłat za ciepło będzie znany po zatwierdzeniu taryfy przez prezesa URE – czytamy w piśmie z Biura Obsługi Klienta.
Opracowana przez przedsiębiorstwo taryfa musi spełniać wymagania określone w ustawie - Prawo energetyczne. W szczególności taryfa powinna zapewniać:
- pokrycie kosztów uzasadnionych działalności gospodarczej przedsiębiorstwa energetycznego w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania i dystrybucji ciepła,
- ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat - czytamy dalej.
Świnoujski PEC dostarcza ciepło do ok. 70 % mieszańców lewobrzeżnej części Świnoujścia, czyli do 525 obiektów miasta. Roczny pobór ciepła w ostatnich 5 latach kształtował się średnio w granicach 500 tys. GJ- 520 tys. GJ.
Podwyżki opłat raczej nie unikniemy. Zapytaliśmy PEC, jak mieszkańcy mogą zaoszczędzić na opłatach. Poniżej przedstawiamy kilka rad.
Chcąc zaoszczędzić na opłatach za ciepło i nie zmienić dotychczasowego standardu życia mieszkańcy powinni zwracać uwagę na:
- stałą kontrolę ogrzewanych pomieszczeń, poprzez regulację zaworów termostatycznych na grzejnikach, dostosowanego do pory roku oraz aktualnych potrzeb;
- grzejniki - nie należy zastawiać oraz zasłaniać;
- okna - powinny być szczelne, jednak trzeba pamiętać o wentylacji pomieszczeń;
- ciepłą wodę - kąpiel pod prysznicem pozwala zaoszczędzić od 30% do 50% energii i wody, w porównaniu z kąpielą w wannie.
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zadbać o odpowiednią pracę instalacji grzewczej, regularnie kontrolować stan techniczny instalacji odbiorczej, a także węzłów cieplnych będących własnością odbiorcy, na bieżąco sprawdzać ustawienia. Jeżeli będą one poprawne, grzejniki będą zużywały mniejszą ilość energii potrzebną do ogrzewania – radzą fachowcy z PEC.