Więcej warzyw! Ale jak?
Nudne kanapki z ciągle powtarzającymi się składnikami lub ograniczona oferta sklepiku szkolnego sprawiają, że dieta dzieci często jest monotonna. Jak to zmienić, kiedy nasze dziecko nie chce jeść wielu warzyw i owoców? Bardzo często problem leży w określonym daniu, sposobie podania, a nie w samym produkcie, więc wspólnie eksperymentujmy! Sprawdzajmy smak, zapach i kolor surowych produktów, a później pieczmy, gotujmy, grillujmy, miksujmy, aż znajdziemy ten ulubiony sposób przygotowania. Sok pomidorowy sam w sobie nie zachęca? Zmiksujmy go więc z pomarańczowym i obserwujmy wspólnie jak zmienia się jego kolor i smak.
Pomidorowo-pomarańczowe smoothie
Czas przygotowania: 5 minut
Liczba porcji: 2
Składniki:
• 200 ml soku pomarańczowego
• szczypta imbiru
• 200 ml soku pomidorowego
• 2 łyżki oleju z pestek dyni
Sposób przygotowania:
Zmiksuj w mikserze sok pomarańczowy, sok pomidorowy, oliwę oraz szczyptę imbiru. Zamknij w szczelnym bidonie i zapakuj do plecaka. Smoothie możesz skropić oliwą.
Ulubione potrawy, ale inaczej
Dzieci potrafią być bezkompromisowe w kwestii żywienia. Często mają kilka swoich ulubionych produktów czy dań i kategorycznie odmawiają zjedzenia czegokolwiek innego. Zamiast walczyć z tym na siłę, lepiej wziąć pod uwagę upodobania milusińskich, przygotowując ich ulubione potrawy w zdrowej, ale nadal atrakcyjnej wersji. Nawet chipsy mogą okazać się wartościową przekąską pod warunkiem, że przygotujesz je w domu ze świeżych warzyw, bez nadmiaru tłuszczu i zbędnych dodatków. Świetnie do tego nadaje się np. jarmuż, którego liście skropić można odrobiną oliwy i wstawić na kilka minut do nagrzanego piekarnika. W twoim domu mieszkają wielbiciele frytek? Do pudełka śniadaniowego zapakuj te pieczone, przygotowane z warzyw korzeniowych.
Frytki warzywne
Czas przygotowania: 45 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
• 300 g buraków
• 300 g marchwi
• 250 g pietruszki
• 250 g pasternaku
• 1 łyżka Przyprawy do warzyw z grilla Knorr
• pęczek natki pietruszki
• 3 łyżki oliwy
Sposób przygotowania:
1. Obierz warzywa. Marchewkę, pasternak, buraki i pietruszkę przekrój wzdłuż na cztery części. Wyłóż blaszkę do pieczenia pergaminem i przełóż na nią warzywa.
2. Skrop oliwą i posyp przyprawą Knorr. Wymieszaj warzywa i piecz w temperaturze 200°C przez około 35 minut. Zamieszaj od czasu do czasu.
3. Upieczone warzywa podawaj z posiekaną natką pietruszki.
Pokaż dziecku, jak się je
Nie, nie chodzi o naukę posługiwania się sztućcami. Dzieci najlepiej uczą się poprzez naśladownictwo, więc przygotowując rodzinne menu, nie rób podziału na dania dla dorosłych i dzieci. Pociecha dużo chętniej zje coś, co jadają także jej rodzice, a dodatkowo może później omówić z nimi smak i zapach, wymienić się doświadczeniami. Jak skomponować uniwersalne danie do szkoły i do pracy? Polecamy przepis na domową pastę z ciecierzycy. Zrobienie porcji dla 4 osób zajmuje tylko 35 minut, więc przygotowując jeden zestaw przekąsek, zaoszczędzisz sporo czasu. A to kluczowe podczas codziennego gotowania.
Domowa pasta z ciecierzycy
Czas przygotowania: 35 minut
Liczba porcji: 4
Składniki:
• 400 g ciecierzycy
• 50 g pasty tahini
• 40 ml oliwy
• cytryna
• 1 łyżeczka kminu rzymskiego
• 1 łyżka czosnku granulowanego
• szczypta soli
Sposób przygotowania:
1. Zostaw na noc ciecierzycę w wodzie do namoczenia. Następnie ugotuj do miękkości tej samej wodzie. Na koniec odmierz 100 ml wody z gotowania ciecierzycy.
2. Zmiksuj ze sobą oliwę, sól, kmin rzymski i czosnek.
3. Dodaj ciecierzycę ze 100 ml wody po gotowaniu, zmiksuj.
4. Dodaj sok wyciśnięty z cytryny, pastę sezamową tahini i ponownie zmiksuj.
5. Podawaj na zimno do grzanek, pity lub świeżych warzyw. Pasta z ciecierzycy może być również świetnym dodatkiem do kanapek.
Spędźcie rodzinny czas w kuchni
Zaproś dzieci do wspólnego gotowania i wyznacz im zadania odpowiednie do ich wieku oraz umiejętności. Może być przy tym więcej bałaganu, ale jednocześnie więcej frajdy. Nie tylko poczują się docenione, nauczą się czegoś nowego w praktyce, ale przede wszystkim spędzicie razem czas bez pośpiechu. Pociechy zyskają wpływ na wygląd przekąsek i zapoznają się z wieloma produktami, które dzięki temu łatwiej im będzie zaakceptować na talerzu i zjadać z apetytem.
Edukacja w kuchni ma znaczenie!
Chodzi nie tylko o zdobywanie kolejnych umiejętności na temat przygotowania jedzenia. Podczas wspólnego przyrządzania warzywnych przekąsek warto spontanicznie wplatać tematy jeszcze ważniejsze. Pokaż dziecku, że codzienne nawyki każdego z nas mają ogromne znaczenie dla całego świata. Roślinne przekąski, zamiast tych zawierających mięso i nabiał, są nie tylko smaczne i zdrowe, ale też lepsze dla środowiska.
Pozwalają zaoszczędzić wodę, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przywrócić ziemi bioróżnorodność. Ta mała zmiana na talerzu, oznacza wielką zmianę dla naszej planety. Mogli się o tym przekonać uczniowie, którzy wzięli udział w programie edukacyjnym PrzyGOTUJMY Lepszy Świat. Wspólnie z rodzicami i nauczycielami zamienili blisko 85 tys. tradycyjnych posiłków na dania roślinne. Dzięki temu zaoszczędzili około 83 mln litrów wody i 677 tys. kg CO2! Zgłoszenia do udziału w 2. edycji kampanii skierowanej do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych będą przyjmowane do 30 września 2021 r. na stronie: www.przygotujmylepszyswiat.pl/program/.
Karolina Wojewodzic
PR Manager
Yellowcups