iswinoujscie.pl • Środa [13.10.2021, 07:22:15] • Świnoujście
70 lat świnoujskiej Stacji Badawczej MIR-PIB w Gdyni
fot. Robert Ignaciuk
Jedyna placówka naukowa na wyspach, Stacja Badawcza Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni istnieje już od 70 lat, wcześniej funkcjonowała jako Oddział MIR, miano Stacji nosi od 1999 roku. Z okazji jubileuszu wydano monografię placówki, autorstwa dr hab. Norberta Wolnomiejskiego, wieloletniego jej pracownika. Publikacja ta dokumentuje jej historię i wpisuje się w obchody jubileuszu 100 lat MIR-PIB, który przypada w tym roku. Po uroczystości w jednostce macierzystej w Gdyni przyszedł czas na świętowanie stulecia w Świnoujściu.
Z tej okazji zorganizowano uroczystą konferencję w gościnnych progach Hotelu Hampton by Hilton w Świnoujściu. Przybyły z Gdyni Dyrektor MIR-PIB dr Piotr Margoński omówił historię powstania, istnienia i działalności Instytutu dla potrzeb prowadzenia morskich badań rybackich i oceanograficznych, a pani dyrektor do spraw naukowych dr hab. Joanna Szlinder-Richert prof. MIR podziękowała pracownikom naukowym, merytorycznym, obsługi i administracyjnym za trud i efekty pracy całych pokoleń.
fot. Robert Ignaciuk
Prezentacja autora publikacji dr hab. Norberta Wolnomiejskiego była wystąpieniem bardzo oczekiwanym przez zaproszonych gości; w większości byli to dawni pracownicy, współpracownicy, członkowie Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Szczeciński" oraz armatorzy rybaccy. Nie zabrakło też przedstawicieli mieszkańców w osobach przewodniczącej Rady Miasta Elżbiety Jabłońskiej i zastępującej prezydenta Barbary Michalskiej, natomiast marszałek województwa Olgierd Geblewicz nie mógł być obecny, ale przysłał list gratulacyjny. Uczestnicy konferencji z uwagą wysłuchali jak zaczynano badania wód Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej w latach 50-60. ubiegłego wieku. A były to akweny nowe, niepoznane, jak całe tzw. Ziemie Odzyskane. Badania dotyczyły nie tylko ryb i rybołówstwa, choć były one niezwykle ważne wobec problemów z wyżywieniem ludności w tamtych czasach, ale także tego, co sprawia, że wody mają obfitą faunę. Badania dalekomorskie to cała epoka, kiedy poszukiwano wydajnych łowisk na oceanach, a w handlu krajowym pojawiły się nowe gatunki ryb jak kerguleny czy gowiki, a także głowonogi jak kalmary. Era rejsów dalekomorskich skończyła się wraz z zamykaniem łowisk przez państwa, do których należały, a konieczność zakupu licencji czyniła takie połowy nieopłacalnymi.
fot. Robert Ignaciuk
Naukowcy skupili się znów na badaniach Bałtyku.
W dalszej części konferencji dr Adam Woźniczka przedstawił prezentację „Zalew Szczeciński – akwen niezwykły" opisując jego żyzność, obfitość flory i fauny, i potencjalne warunki do bytowania przez liczne stada ryb, zdolność samooczyszczania mimo silnej antropopresji, do czego przyczyniają się filtrujące wodę małże jak racicznica zmienna. Jednak prowadzone obecnie prace pogłębiarskie i tworzenie wysp z odkładanego urobku mogą trwale zmienić charakter zbiornika.