iswinoujscie.pl • Sobota [16.10.2021, 02:11:02] • zachodniopomorskie

Kobieto, nie daj się. Gdzie szukać pomocy?

Znają strach przed przesłuchaniami, wiedzą czym jest paraliżujący stres. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zburzył konsensus wokół aborcji i spowodował falę protestów. Zrodziły się problemy, w tym te prawne. Kobiety nie zostały same. Gdzie mogą szukać wsparcia i czego potrzebują? Obejrzyj rozmowę na kanale Pomorze Zachodnie News!

Znasz prawa obywatelskie? Wiesz gdzie szukać wsparcia? Stać Cię na adwokata? Niestety wiele kobiet odpowie: „nie”. Na Pomorzu Zachodnim są jednak miejsca, gdzie można otrzymać wsparcie. W ostatnich dniach działania rozpoczęły Koszalińskie Centrum Praw Kobiet i Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet. W Centrum w Szczecinie pomocy udziela m.in. prawniczka Agnieszka Stach. Po strajkach kobiet naliczyła, że ponad 200 adwokatów ze szczecina było gotowych do pomocy. - Zgłaszają się do nas osoby, które dostają wezwania w charakterze świadków, czy w charakterze osób podejrzanych. Uczestniczymy w czynnościach, informujemy o obowiązkach i prawach. Tłumaczymy, jak zorganizować zgromadzenie, jak w nim uczestniczyć, by wszystko było legalne – wyjaśniała prawniczka z Zachodniopomorskiego Centrum Praw Kobiet. – Trafiają do nas panie z najróżniejszymi problemami, m.in. zgłosiła się do nas kobieta, która padła ofiarą dyskryminacji ze względu na wiek.

Wsparcia potrzebują nie tylko kobiety, które strajkowały i protestowały. Ich historie pokazują, że działalność centrów jest bardzo potrzebna.

- Kobiety przychodzą ze sprawami życia codziennego. To nie jest tak, że sprawy aktywnych kobiet różnią się od tych kobiet, które nie przejawiają aktywności na zewnątrz. Kobiety zgłaszają przemoc, problem alkoholowy, niepokojące sytuacje u sąsiadów. Często chodzi o wysłuchanie i przedstawienie własnego zdania - wyjaśniał specjalista przeciwdziałania przemocy Grzegorz Hamera, który dyżuruje w Koszalinie.

Goście studia podkreślali, że wciąż bardzo brakuje świadomości, jak rozmawiać z kobietami, których doświadczenia są często bardzo złożone, które doznawały przemocy. Nadal bardzo często słyszą pytanie – „dlaczego nie odeszła”?

- To jest najgorsze pytanie jakie może paść podczas rozmowy z osobą, która doznała jakiejkolwiek krzywdy – powiedział Grzegorz Hamera.

- To pytanie pada nawet w sądach – dodawała Agnieszka Stach.

Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet planuje uruchomić m.in. Akademię Liderek, cykl debat i webinarów z informacjami m.in. nt. pomocy prawnej. Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet obok bezpłatnego poradnictwa psychologicznego (terapeutycznego), obywatelskiego i prawnego uruchomiło animatorki, które w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim, sławieńskim, świdwińskim i wałeckim oferują bezpośrednie wsparcie.
- Mamy interwencyjny telefon całodobowy. Po pierwszej rozmowie kierujemy osoby do dalszej pomocy, w zależności od rodzaju problemów i potrzeb. Decyzja o szukaniu pomocy dojrzewa powoli. Najbardziej boli, kiedy przemocy doświadczają osoby starsze. Naprawdę dużo kobiet w wieku emerytalnym przychodzi obecnie do naszego Centrum – mówiła prezeska Ery Kobiet Dorota Róża Chałat i zaznaczała, że niezwykle ważnym zadaniem jest zachęcanie kobiet do aktywności. - Bardzo często pracujemy na 2-3 etaty i jeszcze potrafimy się dzielić sobą w innych aktywnościach. Ważne, abyśmy my kobiety się wspierały, budowały kobiecą solidarność.

Zachodniopomorskie i Koszalińskie Centra Praw Kobiet udało się uruchomić dzięki 100 tys. zł wsparcia Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego

Cały program można obejrzeć na kanale Pomorza Zachodniego w serwisie Youtube:
www.youtube.com/watch?v=O3ARBgV-KtY

Gabinet Marszałka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/72645/