iswinoujscie.pl • Poniedziałek [27.09.2021, 11:35:59] • Świnoujście

Rośnie trzeci zbiornik Terminalu LNG w Świnoujściu. Nowy zbiornik będzie większy

Rośnie trzeci zbiornik Terminalu LNG w Świnoujściu. Nowy zbiornik będzie większy

fot. Sławomir Ryfczyński

Trzeci zbiornik powstaje najbliżej kanału portowego. Rozświetlony plac budowy jest doskonale widoczny z nabrzeży Basenu Północnego. Widok robi największe wrażenie nocą gdy plac budowy jest rozświetlony niczym stadion i nawet drugiego brzegu Świny widać jak powoli trzeci gazowy kolos wyrasta z ziemi. Kilkaset osób, dzień i noc pracuje przy rozbudowie terminala gazowego w Świnoujściu. Spora część budowniczych to obcokrajowcy.

Nowy zbiornik przeznaczony będzie do magazynowania skroplonego gazu ziemnego w temperaturze roboczej ok. -162°C, a jego średnica zewnętrzna będzie wynosić 83,6 m. Oznacza to, że będzie większy od każdego z dwóch zbiorników, które są obecnie eksploatowane na terenie Terminalu. Nowy zbiornik będzie miał pojemność większą o 20 tysięcy metrów sześciennych od dwóch istniejących.

Już nie 5 a 8,3 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie ma przyjmować terminal LNG w Świnoujściu! Trzeci zbiornik już wkrótce. Projekt rozbudowy terminalu gazu płynnego LNG ewoluował już na etapie przygotowań tej inwestycji. Na początku decydenci ściśle trzymali się zasady konsultacji społecznych. Dziś Spółka Gaz-System nie śpieszy się już tak z przekazywaniem informacji do najbardziej zainteresowanych-mieszkańców Świnoujścia, zwłaszcza prawobrzeżnej części miasta. Ale o szczegółach możemy dowiedzieć analizując plany jakie odpowiedzialni za rozwój sektora energetycznego w Polsce przedstawili posłom już wcześniej i konsekwentnie realizują obecnie.

Jaki jest ów program? Warto przeczytać treść wystąpienia Piotra Naimskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Już dwa lata temu, podczas jednego z posiedzeń sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa w 2019 roku przedstawił on szczegółowe plany dotyczące planów rozbudowy terminala w Świnoujściu. Warto te wystąpienie przypomnieć by nie być zaskoczonym kolejnymi etapami inwestycji. Oto oryginalny stenogram tego wystąpienia:

„Przejdę do omówienia kwestii terminalu Świnoujście. Terminal ma przyjęty, zatwierdzony i realizowany harmonogram rozbudowy. Przewiduje wykonanie czterech elementów. Po pierwsze, kwestia dostawienia elementów regazyfikujących. Kolejny element to budowa trzeciego zbiornika na gaz skroplony. Trzeci element to rozbudowa i budowa bocznicy kolejowej, a także systemów nalewania i dystrybucji płynnego gazu. Chodzi o to, aby była infrastruktura, która pozwoli wysyłać z terminalu LNG gaz w postaci skroplonej cysternami. Ostatni element to projekt „Nabrzeże”.

Projekt „Nabrzeże” ewoluował. Zaczęło się od pomysłu, aby zwiększyć liczbę funkcji, które terminal może pełnić. Nabrzeże było pomyślane jako nabrzeże do bunkrowania statków. Nie będę tego rozwijał, ale aktualny jest temat gazu skroplonego jako paliwa dla statków. W trakcie projektowania tej inwestycji doszliśmy do wniosku, że skoro budujemy nabrzeże, to zbudujmy je tak, aby mogło służyć regularnemu przyjmowaniu statków dowożących LNG do terminalu lub była możliwość zastąpienia, a nawet równoległego funkcjonowania dwóch nabrzeży, czyli postawienia dwóch statków równolegle. Ponadto żeby przy koniecznym remoncie jednego nabrzeża lub w innym przypadku można było korzystać z drugiego. W tej chwili tak jest to prowadzone.

Mówiąc w naszym slangu, projekt dobudowania dwóch grzałek, czyli elementów pozwalających regazyfikować LNG, wynika ze zwiększenia możliwości regazyfikacyjnej terminala do 8,3 mld m³ gazu rocznie. W tej chwili możliwości regazyfikacyjne terminalu są na poziomie 5 mld m³. Wspomniane 8,3 mld m³, czyli projekt inwestycyjny określany jako SCV, będzie osiągnięte na koniec 2023 r. Zatem wtedy będziemy mogli odebrać przez Świnoujście 8,3 mld m³ gazu.”- poinformował Piotr Naimski sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/72471/