iswinoujscie.pl • Środa [22.09.2021, 21:53:55] • Polska

Jak zadbać o urządzenia spalinowe przed zimą

Jak zadbać o urządzenia spalinowe przed zimą

fot. Organizator

Jesień to czas wzmożonych prac w ogrodzie, który należy odpowiednio oporządzić przed zimą. Każdy rozpoczyna je od uporządkowania roślin i przycięcia krzewów. To nie lada wyzwanie przy zmiennej pogodzie, która nie pozwoli pracować nim w nam przez cały dzień. Ale przygotowania wymaga tego nie tylko zieleń wokół domu, ale także urządzenia mechaniczne, które zostaną odstawione do wiosny. Szczególnie w tym okresie warto dokładnie sprawdzić ich stan techniczny, zwłaszcza silnika oraz dokonać wszelkich drobnych napraw, by były gotowe na eksploatację i duże obciążenie na kolejny sezon.

Do prawidłowej pracy maszyn niezbędne są odpowiedniej jakości materiały - paliwo, oleje czy smary, które potrzebne są nie tylko do prawidłowego działania, ale także oczyszczania i konserwacji. Dzięki temu sprzęty, jak np. kosiarki, traktory, piły czy wertykulatory będą służył nam przez lata i rzadziej się psuły. Nie od dziś bowiem wiadomo, że zima, a co za tym idzie - ujemna temperatura, błoto, śnieg stanowią duże wyzwanie. Zaniedbane maszyny są awaryjne, a ich zły stan techniczny obniży nie tylko jakość prac, ale znacznie obciąży budżet dodatkowymi naprawami. Warto zatem zadbać o nie (szczególnie silniki) jeszcze nim spadnie pierwszy puch.

Zaczynamy od czyszczenia

Każde urządzenie należy dokładnie oczyścić m.im. z resztek trawy, a także innych zanieczyszczeń. Jeśli posiadamy kosiarkę z koszem - dokładnie oczyścić także jego obudowę, np. przy pomocy myjki ciśnieniowej (możemy to zrobić nawet na myjni samochodowej). Przy tej czynności należy uważać, by nie przechylić sprzętu za mocno, aby nie przelać oleju do filtra powietrza i nie uszkodzić silnika. Robimy to delikatnie - przechylając go na boki.

Smarowanie części
Chociaż raz w sezonie warto poświęcić chwilę na dokładne smarowanie ruchomych części naszych maszyn (uchwyt startowy, dźwignia gazu, łożyska). Najlepiej skorzystać ze specjalnych preparatów zawierających olej i delikatne, chociażby przy pomocy ściereczki przesmarować wszystkie części uważając przy tym na silnik i elementy napędowe.

Wybór paliwa
Gdy korzystamy z benzyny alkilatowej, możemy przechowywać ją znacznie dłużej niż zwykłą benzynę. Co ważne - i przyznajmy wygodne - nie ma potrzeby zlewania paliwa ze zbiornika urządzenia. Możemy spokojnie zostawić je na zimę! Uruchomienie urządzenia jest łatwe nawet po dłuższym czasie przestoju i nie wpływa to w żaden sposób na pogorszenie jakości pracy silnika. Dzieje się tak z powodu znacznie czystszego procesu spalania. Brak etanolu w benzynie zapewnia brak korozji elementów silnika i sprzętu, tak gdzie mają styczność z paliwem. Dodatkowo, wybierając takie paliwo unikasz pozostałości i śladów spalania wewnątrz komory urządzenia, takich jak np. nagar.

Stosowanie naszego wstępnie zmieszanego, gotowego paliwa eliminuje konieczność mieszania paliwa z olejem do silnika 2-suwowego. Oszczędza się czas i unika ryzyka nieprawidłowego zmieszania oraz eliminuje konieczność zlewania paliwa ze zbiornika urządzenia. - potwierdza Kamil Skorupski, prezes zarządu firmy Warter Fuels.

Benzyna alkilatowa jest niemal całkowicie pozbawiona niebezpiecznych związków takich jak benzen i węglowodory aromatyczne, dzięki czemu jest zdrowsza dla człowieka i jego otoczenia, nie mając negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

Natomiast jeśli korzystamy ze zwykłej benzyny dostępnej na stacjach paliw - koniecznie musimy spuścić ją przed odstawieniem na zimę. Inaczej, przy próbie odpalenia na wiosnę nasz sprzęt będzie zupełnie bezużyteczny i nie odpali.

Ostrzenie
Końcówka lub początek sezonu to najlepszy moment na wymianę wszelkich ostrzy w naszych maszynach, zwłaszcza specjalnie wyprofilowanych noży w kosiarkach. Warto skorzystać z wolnej chwili i udać się z nimi do specjalisty.

Koniec sezonu
Z końcem sezonu należy odpowiednio przygotować się do przechowywania sprzętów ogrodniczych. Wszelkie urządzenia elektryczne możemy spokojnie powiesić np. w garażu. Natomiast te spalinowe wymagają odpowiedniego ustawienia - kosiarki stawiamy pionowo (tak, by nie wyciekło paliwo lub olej). Możemy też powymieniać w nich świece zapłonowe, wyjąć i przygotować akumulatorki (te, które tego wymagają) czy zaimpregnować ich obudowy. Wszystkie jednak najlepiej przechowywać w suchych pomieszczeniach, tak by nie ulegały korozji i zachowały dłużej swoją żywotność. Dbałość o dobry stan techniczny ma istotne znaczenie dla żywotności urządzeń mechanicznych. Poziom ich eksploatacji może mieć również wpływ na ewentualne dodatkowe koszty związane z naprawami lub wymianą części.

Małgorzata Staruch

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/72414/