- Do Inspekcji trafiła informacja z jednego ze szczecińskich szpitali o pacjencie, u którego lekarze rozpoznali zakażenie bakterią Vibrio vulnificus. Poinformowano również, że pacjent został przewieziony do jednostki specjalizacyjnej do dalszego leczenia - wyjaśnia Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy, WSSE w Szczecinie.
Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna informuje także, jak może dojść do zakażenia tą śmiertelnie niebezpieczną bakterią. Zarazić możemy się m.in poprzez: jedzenie surowych ryb i owoców morza, czy też wypicie skażonej wody. Bakteria może także dostać się do organizmu poprzez otwartą ranę w ciele.
- Vibrio vulnificus to gram-ujemna bakteria wodna, mogąca wywołać zakażenia oportunistyczne u człowieka. Oznacza to, że przecinkowiec nie stanowi większego zagrożenia dla osób zdrowych, ale w grupach ryzyka, u osób z obniżoną odpornością jest czynnikiem chorobotwórczym. Przecinkowcem można zarazić się poprzez: jedzenie surowych lub niedogotowanych ryb i owoców morza, np. ostryg, wypicie skażonej wody, włączając w to wodę morską czy występujące na ciele rany i zadrapania, przez które bakterie dostają się do krwiobiegu człowieka - dodaje Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie.
Informacje o wykryciu niebezpiecznej bakterii u mieszkańca Międzyzdrojów portal iswinoujscie.pl podał jako pierwszy na początku tygodnia. Ponad 30 - letni mężczyzna wezwał pogotowie ratunkowe, bo odczuwał bardzo silny ból uda. Później wszystko potoczyło się już bardzo szybko. Najpierw trafił do świnoujskiego a następnie do Szczecina i później do specjalistycznej placówki w Gdyni.