iswinoujscie.pl • Niedziela [09.11.2008, 00:53:21] • Świnoujście

Świnoujście pamięta

Świnoujście pamięta

fot. Sławomir Ryfczyński

W miesiącu szczególnej pamięci o zmarłych, widomego znaku tej pamięci doczekało się siedmiu mieszkańców Świnoujścia - uczestników tragicznie zakończonej pielgrzymki. „Świnoujskim pielgrzymom po sanktuariach maryjnych w Europie poległym w katastrofie autokaru pod Grenoble 22 lipca 2007 roku” dedykowana jest pamiątkowa tablica odsłonięta w sobotę, 8 listopada w kościele p.w. Matki Bożej Gwiazdy Morza.

Cztery miesiące wcześniej, w I rocznicę wypadku pamiątkowy obelisk wzniesiono koło miasteczka Vizille we Francji, w miejscu gdzie autokar stoczył się w przepaść. Już wówczas zrodził się pomysł na upamiętnienie ofiar wypadku pochodzących ze Świnoujścia w ich rodzinnym mieście. Inicjatywę Władysława Korzeniaka wsparły władze miasta. Prezydent Żmurkiewicz zdecydował o ufundowaniu tablicy, którą wykonał Zakład Kamieniarski Andrzeja Góry. Ten sam w którym powstał pomnik zawieziony do Francji.
W uroczystości odsłonięcia wzięli udział ocaleli z wypadku świnoujścianie, rodziny ofiar a także goście spoza miasta. Do Świnoujścia przyjechał m.in. ksiądz Maciej Szmuc – dyrektor szczecińskiego Caritasu – główny koordynator pomocy ofiarom po wypadku.
Na zaproszenie organizatorów zjawiła się także kilkunastoosobowa grupa ofiar i ich rodzin ze Stargardu Szczecińskiego. Odsłonięcia tablicy dokonał osobiście prezydent miasta wraz z paniami Krystyną Paprzycką i Renisławą Fusiarz. Przedstawiciele rodzin zapalili znicze. Wartę przy tablicy zaciągnęli harcerze. Nastroju uroczystości dodały nauczycielki Liceum im. Mieszka I. Jowita Chorzępa, Lidia Kropska, Teresa Królikowska, Katarzyna Dudeńko, Ewa Pater i Iwona Dominiak deklamowały strofy specjalnie wybranej na tę okazję poezji. Muzyczną oprawą zajął się ksiądz Franciszek Kuć z Bonisławia, znany multiinstrumentalista i kompozytor. W „darze” dla ofiar i rodzin przywiózł do Świnoujścia specjalnie skomponowany utwór poświęcony pamięci zmarłych. Jego premiera towarzyszyła odsłonięciu tablicy. Historię tego znaku pamięci, ale także innych działań osób poszkodowanych i ich rodzin wspominał Władysław Korzeniak. Inicjator stowarzyszenia się ofiar wypadku mówił także o pomniku, który od lipca stoi we Francji. Zdradził również, ze jego zamiarem jest nie tylko działanie na rzecz pamięci ofiar tego konkretnego wypadku lecz także, w przyszłości – na rzecz ofiar wypadków drogowych w ogóle. W sobotę jednak najważniejsze było jeszcze wspomnienie tylko kilku. Tych, których nazwiska odnajdziemy na tablicy w świątyni przy ul. Piastowskiej;
Ewy Paprzyckiej – Banak, Lidii i Tadeusza Niewiarowskich, Anety i Ewy Pollak, Mieczysława Fusiarza, księdza Przemysława Redesa.... Świnoujście pamięta o nich.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/7237/