Władze miasta zapraszają na sobotnie otwarcie Parku Zdrojowego, po zakończeniu drugiego etapu prac, w obszaru kwartału ul. Chrobrego, ul. Krzywoustego, ul. Sikorskiego i ul. Sienkiewicza. Ma być muzyka, kolorowe światła i podobno alkohol dla chętnych. Czyli takie trochę budowlane dożynki. Jednak pomimo pytań zadanych do Urzędu Miejskiego nie dowiedzieliśmy się ile miasto wyda na tą ta imprezę i potwierdzenia że parkowa inwestycja przeszła odbiór techniczny bez uwag. Może się więc okazać że całe wydarzenie będzie miało miejsce na budowie, ale wierzymy że władze miasta do tego nie dopuszczą. Choć prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz nie był zadowolony z pracy parkowego wykonawcy.
Prezydent swojemu niezadowoleniu dał wyraz w czasie konferencji prasowej, którą odbył w dniu 22 lipca 2021 r. Odpowiadając na pytanie Krzysztofa Nowaka z Niebieskiego Wyspiarza stwierdził, że unieważnił przetarg na budowę placu piknikowego w Ognicy, z powodu uwag do wykonawcy Parku Zdrojowego, dotyczących głównie tempa prac. (Parkowy wykonawca również się zgłosił do tego przetargu).
Ucieszyliśmy się z tej refleksji prezydenta, gdyż od kilku lat praktycznie nie ma inwestycji, która nie byłaby mocno opóźniona. Pokazywanie tego przez nasz portal może w końcu odniosło jakiś skutek i prezydent oraz jego urzędnicy coś zrozumieją?
Skoro jednak prezydent ma uwagi do wykonawcy, że jest w stanie unieważnić inny przetarg od lat odwlekanej inwestycji ważnej dla mieszkańców Ognicy – to może zasadne jest zadać też pytanie czy dobrze wykonano prace, za które miasto zapłaciło bardzo dużo pieniędzy, co prawda w ok. 85% pochodzących ze środków unijnych, ale również i z budżetu miasta.
fot. iswinoujscie.pl
Przypomnijmy, że do wykonania remontu Parku Zdrojowego Urząd Miasta wyłonił wykonawcę, którym okazała się firma ZHU Arkadiusz Jaranowski. Firma złożyła ofertę wykonania melioracji oraz zagospodarowanie terenu poprzez wykonanie nowych nawierzchni alei spacerowych, wykonanie altany koncertowej, przebudowę fontanny „poidełko dla ptaków”, przebudowę placu koncertowego, wykonanie nowej nawierzchni placu zabaw, montaż nowej małej architektury (ławki, śmietniki, stojaki na rowery), wykonanie nowego oświetlenia parku, zagospodarowanie zieleni (cięcia sanitarne, kształtowanie koron drzew, wycinka) oraz nasadzenie nowych drzew, krzewów i innych roślin ozdobnych - opiewającą na kwotę 6 754 243,69 zł.
Umowa została podpisana w marcu 2020 r. Remont miał dwa etapy i miał trwać 9 miesięcy. Wydłużył się czas wykonania, ale i wzrosły koszty.
Mieszkańcy, którzy obserwowali jakość wykonywanych prac i ci co spacerują już dzisiaj po tej części Parku mają wiele uwag, bo nie tak chyba powinien wyglądać park po tak gruntownym remoncie. Czy więc faktycznie będziemy mieli z czego być dumni nie tylko w dniu otwarcia kiedy zabłysną kolorowe światełka i zabrzmi przez chwilę muzyka? Zobaczymy i napiszemy o tym.