iswinoujscie.pl • Poniedziałek [06.09.2021, 09:05:13] • Międzyzdroje

„Kobiety z PRL-u. Piękno i praca” – plenerowa wystawa i spotkanie z autorem fotografii Andrzejem Ryfczyńskim. Zobacz film!

„Kobiety z PRL-u. Piękno i praca” – plenerowa wystawa i spotkanie z autorem fotografii Andrzejem Ryfczyńskim. Zobacz film!

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach zapraszają na spotkanie z autorem wystawy fotografii Andrzejem Ryfczyńskim, pt. „Kobiety z PRL-u. Piękno i praca”, które odbędzie się 8 września 2021 r. o godz. 18.00 w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach. W razie niepogody wernisaż odbędzie się w Sali Teatralnej MDK w Międzyzdrojach. Wstęp wolny.



„Przeleżały w pudłach pół wieku”. Tak, zaczął rozmowę telefoniczną Pan Andrzej, gdy zadzwonił do międzyzdrojskiej biblioteki z propozycją wystawy. Wiedzieliśmy, że stare zdjęcia są jak wino, będą miały swoją głębię, smak, a przy każdej fotce będzie można snuć niekończącą się opowieść. Tak też się stało, gdy Pan Andrzej przyjechał do biblioteki ze zdjęciami. Mieliśmy przeczucie, że te klisze, oprócz kobiet, będą prezentować historię mody, obyczajów, prozę życia tamtych lat, miejsca, ludzi, których już nie ma… Tym razem również intuicja nas nie zawiodła. Kobiety, dziewczyny, koleżanki, pracownice, artystki, matki - bohaterki zdjęć pozowanych lub robionych ukradkiem stały się częścią kolekcji fotografii artystycznej, gdzie liczy się prawda, życie i piękno, które ma różne oblicza.

Autorem wystawy jest Andrzej Ryfczyński. Śmiało można powiedzieć o nim „człowiek orkiestra”, nietuzinkowy fotograf. Mało! Mistrz fotografii, dla którego najistotniejsza w tym fachu jest przemyślana fotografia reportażowa. Nauczył się jej robiąc fotosy do filmów jako współzałożyciel amatorskiego Klubu Filmowego „Horyzont”. Dorosłe życie zaczynał jako mechanik silników okrętowych, następnie skończył pedagogikę, został dziennikarzem i przedsiębiorcą. Jako młody chłopak zakochał się w fotografii. Ciemnię zrobił w łazience, a pierwszy powiększalnik z kanki od mleka, ponieważ w tamtych czasach żyło się skromnie. Trzeba było być, po prostu kreatywnym. Według Andrzeja Ryfczyńskiego, o renomie dobrego fotografa świadczy to, czy umie „opowiadać fotografią”. Sam reprezentuje starą, dobrą szkołę fotografii, gdzie liczy się każdy detal, światło, perspektywa… Dzięki jednemu ujęciu pioruna dostał etat ryczałtowy w „Głosie Szczecińskim”. Później w Świnoujściu otworzył zakład fotograficzny „Fotos” i jako pierwszy na wyspach przemycił barwy na zdjęcia. Gdyby pisał swoje CV, musiałby się w nim znaleźć osobny akapit dotyczący funkcji Instruktora/Menedżera w Powiatowym Domu Kultury w Świnoujściu, gdzie również był zatrudniony. Do kultury Andrzeja Ryfczyńskiego zawsze ciągnęło. Po dziś dzień jest nazywany w Świnoujściu „królem fotografii Famy”, posiada kolekcję zdjęć od początku festiwalu. Obok materiałów Józefa Plucińskiego, archiwum Andrzeja Ryfczyńskiego, jest jedną z nielicznych kopalni wiedzy na temat wysp Uznam, Wolin. Pierwszą część (około ćwierć miliona) zbiorów przekazał w 2019 roku do Archiwum Państwowego mieszczącego się na Białej Górze. Miesiąc temu Andrzej Ryfczyński uzupełnił zbiory do ponad 400 tysięcy zdjęć wykonanych w latach 1963- 2021. Osiadł wraz z ukochaną żoną w Lubinie, ma 2 synów. Andrzej Ryfczyński - niepoprawny gawędziarz, wszędzie go pełno, ale, gdy do domu zjadą się wnuki, staje się cierpliwym i słuchającym dziadkiem.

Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/72224/