Zbigniew Rokita trafnie opiniuje publikację której wspólnie poświęcimy piątkowy wieczór w ms44: „Oleksy kreśli impresjonistyczną biografię polskiego archipelagu, Rzeczpospolitej wyspiarskiej, bieguna Polski odrzańskiej. To nie jest książka lokalna, sentymentalna Heimat-literatur, tylko opowieść uniwersalna w swojej wyjątkowości, w której jest miejsce i na podpitego awanturnika Jana Papugę, i na rybaka Siwego Flaka, i na boga Trygława, i na wypędzonych Niemców, i na tajemnicze księstwo Gryfitów. Oleksy łączy charyzmaty historyka i reportera, węszy po czystych archiwach i brudnych portach, a wszystko to w miejscu, gdzie doszło do jednego z najdziwniejszych eksperymentów demograficznych w dziejach. Zmusza czytelnika do opuszczenia dobrze wyjeżdżonych intelektualnych kolein i zdania sobie sprawy, że nie ma jednej Polski, a jest wiele Polsk!"
Mircea Eliade pisał: „Osiedlanie się w jakiejś krainie, jest równoznaczne ze stworzeniem nowego świata". Projekt "Zupełnie Nowa Mitologia" w trakcie trwania którego spotkamy się z książką Piotra Oleksego, jest próbą analizy lokalnej historii, odkrywania codzienności i jej możliwym interpretacjom poprzez pryzmat mitu, wyrażoną w języku sztuk wizualnych ale też literaturze. Dążąc do stworzenia ikonograficznego zbioru nowych podań tworzących współczesną mitologię codzienności. Karen Armstrong pisała: „mity zarysowały wyraziście rzeczywistość intuicyjnie wyczuwaną przez ludzi i nadały jej formę..." Zadaniem artystek i artystów biorących udział w tym projekcie było prześledzenie tego procesu w czasie rzeczywistym i znalezienie dla niego nowej współczesnej formy. Poprzez analizę symboli, znaków, motywów parareligijnych i obyczajowych. W projekcie spróbujemy opisać wszystkie dylematy w kontekście tożsamości lokalnej, jedynego polskiego archipelagu, Rzeczpospolitej.
Piotr Oleksy (ur. 1986) – historyk i publicysta, od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym" i „Nową Europą Wschodnią". Publikował również m.in. w miesięczniku „Znak". Z zaangażowaniem zajmuje się promocją kultury – zorganizował wiele konferencji, koncertów i festiwali, stworzył gry edukacyjne, wydał płyty i koordynował powstawanie nowych szlaków turystycznych. W 2019 roku zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód". Od kilku lat bada, opisuje i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl). Jest także współautorem facebookowej strony „Opowieści z Archipelagu". Autor książki Naddniestrze. Terror tożsamości, za którą otrzymał nominację do Nagrody „Ambasador Nowej Europy".