Polski Bon Turystyczny działa od 1 sierpnia 2020 roku. Jak informuje Polska Organizacja Turystyczna, w tej chwili wartość aktywowanych bonów wynosi 2 miliardy złotych, a do wykorzystania są kolejne 3 miliardy z dostępnych środków!
Dynamika aktywacji i płatności Polskim Bonem Turystycznym pozwala prognozować, że połowa z nich ma szansę zostać wykorzystana w czasie wakacji. Do końca programu wciąż pozostaje 8 miesięcy, w tym okres jesiennych city breaków, zielonych szkół i wycieczek szkolnych oraz zimowych ferii, za które również można zapłacić bonem – prognozują przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, dokonując podsumowania pierwszego roku działania programu.
W tym miejscu warto przypomnieć, że według oficjalnych informacji z programem pożegnamy się 31 marca 2022 roku. Przedstawiciele rządu zachęcają więc zarówno przedsiębiorców, jak i beneficjentów bonu turystycznego, by w pełni wykorzystali możliwości, jakie przed nimi stoją.
Sprawdziliśmy, jak z tym zadaniem radzą sobie właściciele obiektów noclegowych, którzy prezentują swoje oferty w portalu Nocowanie.pl. Czy akceptowanie płatności bonem przekłada się na zainteresowanie turystów?
Bon turystyczny. Czy branża noclegowa jest zainteresowana?
Od początku działania programu Polski Bon Turystyczny lista podmiotów uprawnionych do realizowania płatności dostępna jest na stronie internetowej POT. Problem w tym, że przedstawione są tam tylko dane adresowe, a turysta musi sam odnaleźć wybrane miejsce w sieci.
Już na początku sierpnia ubiegłego roku portal Nocowanie.pl stworzył wyszukiwarkę, która ułatwia turystom znalezienie obiektów noclegowych, akceptujących płatności bonem turystycznym. Lista stanowi uzupełnienie tej znajdującej się na stronie POT. W portalu od razu można znaleźć konkretne oferty obiektów noclegowych, z danymi kontaktowymi, opisem usług, zdjęciami i opiniami innych turystów. Stąd już tylko krok do zrobienia rezerwacji i wyjazdu na wymarzony urlop - mówi PR Manager Nocowanie.pl Kamila Miciuła-Szlachta.
Do tej pory z tej możliwości skorzystało już kilka tysięcy obiektów noclegowych. Z naszych obserwacji wynika, że cieszą się one naprawdę dużym zainteresowaniem wśród turystów.
Noclegi z bonem 500+. Turyści cały czas ich szukają!
Z danych Nocowanie.pl wynika, że właściciele obiektów noclegowych nie wykorzystali w pełni szansy, jaką jest Polski Bon Turystyczny. Jako “akceptujący bon turystyczny” oznaczyło się 33% z nich, a liczby mówią same za siebie! Polacy są zainteresowani świadczeniem 500+ na wakacje i chcą z niego korzystać!
Turyści, którzy szukają noclegów na Nocowanie.pl i chcą za nie zapłacić pieniędzmi z bonu turystycznego, wysyłają do takich obiektów średnio dwa razy więcej wiadomości z pytaniem o wolne noclegi! Widać tu dużą, niewykorzystaną szansę dla innych przedsiębiorców.
Osoby, zostawiające ogłoszenia na Szukam Noclegu o poszukiwaniu miejsc na wakacje z rodziną, najczęściej zaznaczają, że chcą płacić Polskim Bonem Turystycznym.
Właściciele obiektów noclegowych, którzy nie przyłączyli się do programu, tracą po prostu szansę na zwiększenie obrotów nie tylko latem, ale w kolejnych miesiącach. Polacy zaczynają bowiem planować jesienne weekendy oraz wyjazdy w okresie świąteczno-noworocznymi i podczas ferii zimowych.
Noclegi z bonem turystycznym. W tych regionach jest ich najwięcej!
Potencjał bonu turystycznego dostrzegli właściciele obiektów noclegowych, którzy prowadzą swoje biznesy w regionach najchętniej odwiedzanych przez wczasowiczów. Największy wybór takich miejsc mają osoby, rezerwujące urlop nad morzem bądź w górach - a dokładnie w województwach pomorskim, zachodniopomorskim oraz małopolskim. Płatności bonem turystycznym przyjmują też właściciele obiektów noclegowych w dolnośląskim i śląskim.
W województwie zachodniopomorskim 43% obiektów noclegowych akceptuje płatność bonem turystycznym. W skali kraju ten udział wynosi 26%. W pomorskim turyści zapłacą w ten sposób w 37% dostępnych obiektów (25% w skali kraju), natomiast w małopolskim taką możliwość oferuje 39% obiektów, choć w skali Polski ich udział wynosi 20%.
Natomiast płatność bonem turystycznym akceptuje 29% obiektów noclegowych z województwa dolnośląskiego oraz 28% ze śląskiego. Całkiem dobrze wypada w tym zestawieniu również lubelskie, gdzie bonem 500+ turyści zapłacą w 18% obiektach noclegowych.
Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że w topowych lokalizacjach turystycznych turyści chętniej pytają o noclegi z bonem turystycznym niż gdzie indziej! W Zachodniopomorskiem ponad połowa wszystkich zapytań (54%) trafiła właśnie do obiektów oznaczonych jako akceptujące płatności bonem! Podobnie jest w Pomorskiem (51%) i w Małopolskiem (50%).
Wymienione wyżej województwa bardzo dobrze wypadają też w skali kraju. Z ogółu zapytań turystów, wysłanych do obiektów akceptujących bon turystyczny, do zachodniopomorskiego trafiło 31%, do pomorskiego 32%, a do małopolskiego 14%.
Turyści stawiają na wypoczynek w tych miejscach!
Jak w tym roku turyści rezerwowali noclegi? Pomiędzy styczniem a sierpniem 2021 najwięcej zapytań trafiło do Zakopanego, Władysławowa, Łeby, Karpacza oraz Krynicy Morskiej. W topowej dziesiątce są kolejne nadmorskie lokalizacje: Mielno, Sarbinowo, Kołobrzeg, Pobierowo oraz Ustka. To miejsca idealne na wypoczynek z rodziną, oferujące zarówno szeroki wybór noclegów, za które można zapłacić bonem turystycznym, jak też dodatkowe atrakcje przygotowane z myślą o dzieciach.
(Artykuł na podstawie danych portalu Nocowanie.pl dotyczących liczby wysłanych zapytań od początku stycznia do początku sierpnia 2021.)
Kamila Miciuła - Szlachta
PR Manager