iswinoujscie.pl • Wtorek [03.08.2021, 08:52:37] • Świnoujście

Mieszkańcy: Urzędnicy nie pomyśleli o zwykłych ludziach

Mieszkańcy: Urzędnicy nie pomyśleli o zwykłych ludziach

fot. Mieszkaniec

Przeciwko budowie hali produkcyjnej do obróbki metali protestują mieszkańcy Ognicy. Obiekt powstaje pomiędzy… domkami jednorodzinnymi, na terenie Natura 2000.

O pilne wstrzymanie robót oraz pozwolenia na budowę wnioskują do wojewody, zachodniopomorskiego inspektora nadzoru budowlanego i prezydenta Świnoujścia mieszkańcy Ognicy.

Hala produkcyjna z częścią biurowo-socjalną wraz z towarzyszącą infrastrukturą powstaje przy ulicy Mostowej 16a w Świnoujściu.

Inwestycja to hala produkcyjna obróbki metali, która emitować będzie hałas oraz gazy cieplarniane z pracy maszyn do środowiska – piszą w piśmie do wojewody, zachodniopomorskiego inspektora nadzoru budowlanego i prezydenta Świnoujścia mieszkańcy Ognicy, i zwracają uwagę, że działka jest położona na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Delta Świny" oraz specjalnym obszarze ochrony siedlisk Natura 2000 „Wolin i Uznam".

Mieszkańcy: Urzędnicy nie pomyśleli o zwykłych ludziach

fot. Mieszkaniec

Mieszkańcy podkreślają, że hala powstaje w centrum dzielnicy zabudowanej jedynie domkami jednorodzinnymi. Plan zagospodarowania obejmuje zabudowę jednorodzinną z możliwością prowadzenia nieuciążliwych usług – piszą. - Mieszkańcy byli informowani wcześniej o planach inwestycyjnych nawet realizowanych przez indywidualnych przedsiębiorców, na przykład budowa budynku poświęconego pomocy osobom wychodzącym z bezdomności. W przypadku tej inwestycji mieszkańcy w ogóle nie zostali o niczym poinformowani – czytamy dalej w piśmie – inwestor prowadzi już taką działalność w mieście i wiemy, że jest ona uciążliwa poprzez hałas maszyn, emisje gazów cieplarnianych, szumy wentylacji i wzmożony ruch samochodowy przy dostawie i odbiorze materiałów. Poza tym obróbka metalu powoduje powstawanie też pyłów metalowych, które rozprzestrzeniają się w powietrzu.


Z tego co nam wiadomo - piszą mieszkańcy - w wydanym pozwoleniu na budowę, inwestor ma określony zakres hałasu do 30 decybeli. Naszym zdaniem, warunek ten jest nie do spełnienia w hali produkcyjnej (obojętnie jak wyciszonej) przy obróbce metalu. Dowiedzieliśmy się również, że zaplanowane są ekrany dźwiękochłonne co samo w sobie świadczy już o tym, że uciążliwość hałasu będzie, bo trzeba ją minimalizować. Firma o danej specyfice należy do działalności uciążliwej, w podobnej sprawie wypowiedział się Wojewódzki Sad Administracyjny w Lublinie w dniu 28 lutego 2012 r (Wyrok IISNLu47/12).

Z uwagi na powyższe decyzja wydana przez Urząd Miasta Świnoujście jest wadliwa i niezgodna z ustalonym prawem miejscowym, jakim jest plan zagospodarowania tego terenu – czytamy dalej w piśmie. – Kupując na tym obszarze działki i stawiając swoje domy byliśmy pewni co może tutaj powstać, a co nie. Wielokrotnie mieliśmy problemy z budową między innymi garażu, wiaty, gdzie Wydział Architektury i Budownictwa kontrolował nas powołując się na położenie naszych działek na obszarze objętym programem Natura 2000. Obawiamy się, że Inwestor, który prowadzi zakład o takim samym profilu, przy ulicy Karsiborskiej 12 w Świnoujściu, zajmujący się produkcją metalowych wyrobów gotowych, wykonujący produkcję seryjną dla hurtu, mający zakład otwarty w godzinach od 07.00 do 23.00 , zatrudniający ok. 15 osób będzie miał wpływ nie tylko na obniżenie jakości naszego życia, na nasze zdrowie, ale i na otaczającą nas przyrodę.

Mieszkańcy: Urzędnicy nie pomyśleli o zwykłych ludziach

fot. Mieszkaniec

Jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni tym, że w dzielnicy mieszkaniowej, w której mieszkańcy kładą duży nacisk na estetykę otaczającego nas krajobrazu oraz na ochronę środowiska naturalnego, wydano zgodę na inwestycję, która z tymi rzeczami nie ma nic wspólnego – czytamy dalej.

Dnia 15.05.2014 r. odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pana Prezydenta Świnoujścia, gdzie Pan Prezydent stwierdził „Powinniśmy wszyscy dbać o środowisko. Jesteśmy miastem uzdrowiskowym położonym na obszarze Natura 2000, czyli szczególnie chronionym i choćby te czynniki powinny obligować nas wszystkich do tego, aby zadbać o środowisko w sposób maksymalny" - przypominają wypowiedź Janusza Żmurkiewicza mieszkańcy. - Wypowiedź ta dotyczy planów przyłączenia wyspy Karsibór do sieci kanalizacyjnej. Dlaczego my mieszkańcy Ognicy nie zasługujemy na podobne traktowanie, dlaczego nasze dobra przyrodnicze nie są brane pod uwagę przy wydawaniu decyzji dotyczącej naszej dzielnicy, dlaczego przed wydaniem decyzji nie zostaliśmy powiadomieni o planowanej budowie hali produkcyjnej zlokalizowanej na pięknej działce z dostępem do wody? Gdzie w tym wszystkim jest dobro mieszkańców? Gdzie ochrona środowiska, o której tak pięknie się mówi?

Urzędnicy wydając zgodę na budowę hali, w której będzie odbywać się obróbka metalu nawet nie pomyśleli o nas, o zwykłych ludziach, którzy ciężko pracują aby żyć w godnych warunkach – piszą mieszkańcy. – Co miał urzędnik na myśli, wydając jego zdaniem pozytywną decyzję na budowę takiego obiektu pomiędzy domkami jednorodzinnymi? Czy w Świnoujściu nie ma działek przemysłowych, gdzie inwestor mógłby rozpocząć budowę swego obiektu? Jaką estetykę zachowuje hala dwukondygnacyjna stojąca przy wodzie, przy trzcinach, pomiędzy zabudową mieszkaniową?

Zdaniem mieszkańców to dziwna, niczym nie uzasadniona decyzja, bezpośrednio dotykająca ich życia. Wpływa ona na jego jakość i ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Czy urzędnicy dający zielone światło dla tej inwestycji wzięli pod uwagę negatywne jej skutki na nasze życie i na środowisko naturalne? – pytają mieszkańcy. - Co ze ściekami, odpadami, co ze zwiększonym zużyciem wody, energii elektrycznej, co z emisją zanieczyszczeń do powietrza, co z ciągłą emisją hałasu wydobywającego się z zakładu tego typu w dzielnicy mieszkaniowej? Czy ktoś będzie monitorował normy tych uciążliwości? Zgodnie z danymi WHO, wpływ hałasu na zdrowie i na środowisko naturalne zaczyna być widoczne nawet poniżej 55 decybeli w porze dzienno-wieczorno-nocnej oraz poniżej 50 decybeli w nocy - dyrektywa w sprawie oceny poziomu hałasu w środowisku i zarządzania nim. Ciągły „drażniący" hałas nawet w najniższych normach ma wpływ na zdrowie człowieka i na otaczającą nas naturę. Wiele osób na co dzień boryka się z coraz większym hałasem. Wpływ hałasu na nasze życie i środowisko naturalne nierzadko niesie ze sobą irytację i frustrację. Budując domy na Ognicy chcieliśmy uciec przed otaczającym nas zewsząd miejskim hałasem. Niestety Urzędnicy Miasta Świnoujścia zasponsorowali nam dodatkowy czynnik hałasu w postaci hali obróbki metali.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/71821/